مقیاس فیس بوک دوباره در اخبار است. نسخه بازسازی شده قرار است به ارزهای ملی متصل شود و تحت نظارت نگهبانان جهانی قرار بگیرد و با این حرکت ، Libra قصد دارد بر تنظیم کننده ها پیروز شود.

Libra 1.0 مکالمات مربوط به CBDC را آغاز کرده است ، در سال ۲۰۱۹٫ بانک های مرکزی به مفهوم آزاد کردن ارزهای دیجیتالی خود رسیده اند. CBDC ها توسط دولتهای ملی به عنوان ابزاری در برابر ارزهای غیرمتمرکز شناخته شده اند.

CBDC ها تحت کنترل بانک مرکزی هستند و کیفولان تحت کنترل یک نهاد شرکتی است – گرچه تمرکز کامل در CBDC ها وجود دارد ، کیفیت نیز می تواند از جنبه های خاص قربانی تمرکز باشد ، گرچه برعکس است.

عامل نگران کننده فضای کریپتو در اینجا ممکن است این باشد که افراد ممکن است با توجه به نوسانات زیاد BTC و نرخ پذیرش ، ترازو یا CBDC را از طریق بیت کوین انتخاب کنند.

با این حال ، آندریاس آنتونوپولوس ، مدافع بیت کوین ، بر این عقیده است که تحولات در دو نوع Pesra و CBDC برای بیت کوین کاملاً بی ربط بوده است.

“تمام این سیستم ها [مقیاس ، CBDC و سایر فن آوری های جدید] فاقد مؤلفه های اساسی هستند که باعث جذاب و متفاوت بیت کوین می شود. بیت کوین انقلابی ، تغییر ناپذیر ، همکاری عمومی و غیرمتمرکز است. “

وی همچنین معتقد بود که CBDC به هیچ وجه با سیستم پولی موجود تفاوت ندارد و خاطرنشان کرد که مقامات “در تلاشند که همان خوک را در یک بسته جدید ببندند و آن را به عنوان یک چیز انقلابی ، چیزی مخرب و چیز جدیدی خدمت کنند.”