سیاست های ناکام منجر به سقوط اقتصادی لبنان

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
سیاست های ناکام منجر به سقوط اقتصادی لبنان
  • royapm
  • اردیبهشت 16, 1399
  • بدون دیدگاه

بحران ارزی لبنان

لبنان با یک بحران بی سابقه اقتصادی روبرو است و پول محلی در حال حاضر حدود 60 درصد از ارزش خود را از دست داده است. سیاست های بانک مرکزی در حالی تحت فشار قرار گرفته است که شهروندان در اعتراض به نحوه برخورد دولت با بحران اقتصادی که منجر به وخیم تر شدن وضعیت زندگی مردم شده است ، روبرو شده اند.

روز جمعه ، اعتراضات در لبنان به دلیل برخورد دولت از بحران بی سابقه اقتصادی که موجب خنثی کردن پول محلی لبنان شده ، پس انداز مردم را ویران کرده و قیمت ها و تورم را به شدت افزایش می دهد ، فریاد زد. این بدترین بحران اقتصادی کشور در دهه ها است.

دولت لبنان در ماه مارس پس از شیوع بیماری کورو ویروس ، یک محاصره در سراسر کشور را تحمیل کرد. در حال حاضر 737 مورد کووید 19 و 25 مرگ در 6.8 میلیون نفر در کشور تأیید شده است. با افزایش بیکاری و تعطیلی مشاغل ، این قفل به سقوط اقتصادی منجر شده است. قیمت کالاهای اساسی در بعضی موارد بیش از 60 درصد افزایش یافته است. یک بازرگان بازار در شهر سعیده به عرب نیوز گفت: “وضعیت زندگی به طرز وحشتناکی رو به وخامت گذاشته است” ، و افزود: “قیمت کالاها دو برابر شده است ، مردم تمایلی به خرید ندارند و خرید آنها محدود به موارد ضروری است.” یکی از معترضین ، نادا نصیف ، به رسانه خط گفت:

بحران مالی ما قبل از بحران تاج آغاز شد ، که باعث شد قیمت ها پرش کنند. مردم شغل خود را از دست دادند و نرخ بیکاری به بالاترین حد تاکنون رسیده است.

پوند لبنانی که به مدت 30 سال به دلار آمریکا گره خورده است ، تاکنون حدود 60٪ از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. این دو ارز در لبنان به صورت متقابل مورد استفاده قرار گرفته است و بسیاری از مردم پس انداز خود را به دلار نگه داشته اند ، که قبلاً می توانست آزادانه از بانک ها خارج شود. با این حال ، به دلیل کنترل های سرمایه ای که در شش ماه گذشته وجود داشته است ، برداشت دلار اکنون ممنوع است. با کاهش ارزش پوند ، بانک ها شروع به محدود کردن برداشت دلار کردند. سپس ، بانک مرکزی گفت که برداشت ها فقط به ارز محلی با “نرخ ارز در بازار” می توانند توسط بانک ها تعیین شوند. لبنانی ها این سیاست را “دزدی آشکار” می نامند.

سیاست های ناکام: بانک مرکزی و دولت مقصر بودند

نخست وزیر لبنان ، حسن دیاب ، دولت را از سیاست های بانک مرکزی که ادعا می کند منجر به فروپاشی پول محلی شده ، فاصله گرفته است. او به این خبرنامه گفت كه این بانک با اجازه دولت به همه سپرده گذاران مبنی بر برداشت پول از حساب های ارزی با ارز محلی كه به سرعت در حال كاهش ارزش پول هستند از سیاست خارج شد. “ما در این مورد مشاوره نشده بودیم.”

در پاسخ به انتقادات دولت ، فرماندار بانک مرکزی اخراج شد و در هفته گذشته یک کنفرانس ویدئویی یک ساعته از خود دفاع کرد. وی تصریح کرد که در طول مدت 30 سال سیاست های وی مانع ورشکستگی کشور شده است. در عوض ، سلامه مقصر وضعیت وخیم اوضاع مالی ، اقتصادی و پولی لبنان را بر نخبگان سیاسی این کشور وارد کرد.

سلامه ادعا می کند که این قانون او را مجبور به ادامه بودجه پیشرفت دولت و اوراق خزانه دولت می کند. وی گفت: “بانک مرکزی دولت را تأمین کرده است ، اما این پول را خرج نکرده است” ، و خاطرنشان کرد:

باید بدانیم چه کسی پول را خرج کرده است ، و مؤسسات قانون اساسی و اداری وجود دارند که وظیفه دارند فاش کنند که چگونه هزینه شده است.

معترضین در لبنان برای سرگیری اعتراضات ضددولتی در اعتراض به تعطیلی در سرتاسر کشور و سرپناه خودداری کردند. آنها از سلامه انتقاد كردند كه همچنان به رهبری بانك مركزی و برای همکاری با دولتهایی كه لبنان را به سمت بدهی های سرسام آور با نتایج اندك سوق داده اند ، انتقاد كرده است.

شکاک لبنان در مورد کمک صندوق بین المللی پول

کابینه لبنان یک طرح نجات را تصویب کرده است که شامل درخواست کمک از صندوق بین المللی پول (صندوق بین المللی پول) است. نخست وزیر دیاب روز جمعه درخواست رسمی را امضا کرد.

با این حال ، همه از چشم داشتن کمک به صندوق بین المللی پول غافلگیر نیستند. عمر المغرابی ، معترض 19 ساله در شهر جنوبی صیدون ، توضیح داد که “این کشور به تغییرات اساسی نیاز دارد – نه اصلاح سیاست های ناکام یا ناکارآمد.” در ادامه از وی نقل شده است:

رفتن به صندوق بین المللی پول راه حل نیست … ما به بدهی بیشتری نیاز نداریم.

لبنان یکی از مدیون ترین کشورها در جهان است. این کشور برای اولین بار در ماه مارس بدهی خود را به قصور سپرد. سقوط اقتصادی منجر به اعتراضات ضد دولتی شد که در ماه اکتبر فوران کرد ، اما در اواسط ماه مارس در جریان یک محاصره سراسری در میان همه گیر کوراو ویروس فروکش کرد. انجمن بانکها در لبنان از جمله مخالفان طرح نجات است. این اتحادیه را خطرناک می خواند و معتقد است که “روند بازسازی محلی همانطور که در این برنامه ذکر شد منجر به تضعیف بیشتر اعتماد به نفس لبنان به صورت محلی و بین المللی می شود ، زیرا این امر روندهایی را به دنبال دارد که به قانونی کردن وضعیت بی قانونی می روند.”