DeFi ابزارهایی را در اختیار کاربران قرار می دهد

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
DeFi ابزارهایی را در اختیار کاربران قرار می دهد
  • royapm
  • اردیبهشت 27, 1399
  • بدون دیدگاه

شماره فعلی ترکیب پذیری متقابل زنجیره ای

Decentralized Finance یا DeFi در تلاش است تا ابزارهایی را در اختیار کاربران قرار دهد تا بتوانند پول خود را کنترل کنند و واقعاً بانک خودشان باشند. با این حال ، دارایی هایی که از این انقلاب برخوردار هستند ، در درجه اول در کلکسیون ها وجود دارند ، و از نظر تاریخی این شبکه ها به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار نمی کنند. این امر برای بسیاری از برنامه هایی که در تلاش برای تحول در امور مالی هستند ، باعث ایجاد موانع واقعی و نقدینگی شده است. راه حلهای جدید می تواند راه را برای “سازگاری بیشتر زنجیره ای متقابل” هموار سازد ، این بدان معناست که کاربران تقریباً هر دارایی غیر متمرکز می توانند به راحتی از آن به عنوان وثیقه استفاده کنند تا در برنامه های غیرمتمرکز یا DApps در تمام شبکه ها درگیر شوند. یکی از اولین دارایی هایی که بسیاری از آنها دیدنی های خود را ایجاد می کنند ، بیت کوین است که هنوز به عنوان پادشاهی سلطنت می کند – رایج ترین رمزنگاری.

شماره فعلی ترکیب پذیری متقابل زنجیره ای

در حالی که بسیاری از برنامه های منحصر به فرد DeFi که قبلاً منتشر شده اند یا در حال توسعه هستند ، تقریباً همه آنها روی یک blockchain خاص کار می کنند. به عنوان مثال اتریوم و EOS گزینه های محبوب هستند اما چندین مورد دیگر نیز وجود دارد. در حال حاضر ، Ethereum DApps باید با استفاده از اترها یا اتره توکنها معامله کند ، EOS DApps باید با EOS و غیره بچسبد ، زیرا اینها تنها دارایی است که شبکه برای آن طراحی شده است. در حالی که هنوز موفقیت های چشمگیری در تکرارهای اولیه این سرویس ها وجود داشته است ، بدیهی است که همه چیز به خصوص برای کاربر نهایی بسیار نرم و صاف تر می شود ، اگر هر دارایی بدون توجه به blockchain بومی می تواند یکپارچه در هر مکانی که لازم باشد جابجا شود. این ماده همچنین به عنوان “قابلیت همکاری” شناخته شده است و بسیاری از آنها آینده را مکانی می دانند که همه زنجیره ها و DApps می توانند به راحتی ارزش یکدیگر را انتقال دهند. در حال حاضر ، بیشتر پروتکل ها به طور مؤثر جدا شده اند ، اما با اجرای صحیح ، ارزش در کل این شبکه ها “غیرقابل استفاده” می شود.

به طور کلی ، راه حل این مسئله ایجاد پروتکل است که می تواند به طور دقیق و سریع مقدار را بین کلکسیون های مختلف منتقل کند. این ساده تر از آنچه گفته شد انجام می شود ، اما تحقیقات زیادی انجام شده است که روشی قابل اعتماد برای انجام آن دارند. چند رویکرد متفاوت که مورد بررسی قرار گرفته است شامل “مبادلات اتمی” ، “بیت کوین پیچیده” و “pTokens” می شود. در حالی که هدف کلی این است که تقریباً هر زنجیره ای را برای برقراری تعامل با سایر افراد بدست آورید ، این را بخاطر بسپار که خیلی ها امیدوارند بیت کوین را بطور خاص بدون اصطکاک تبدیل کرده و قادر به انتقال به شبکه های دیگر باشند. در صورت عدم وجود دیوارهایی که مانع از استفاده از محبوبترین DApps شود ، اندازه کلاه بازار بیت کوین می تواند باعث شگفتی برای اکوسیستم DeFi شود. راه حل های فقط ذکر شده رویکردهای متفاوتی در این باره دارند و ما اکنون هرکدام از آنها را مرور خواهیم کرد. یکی از مشکلات ، راه حل های بسیاری است

ما با “مبادله اتمی” فوق الذکر شروع خواهیم کرد. آنچه این فرایند را شامل می شود ، استفاده از یک نوع خاص از قرارداد هوشمند ، به نام پیمانکاری زمان سنج یا HTLC ، برای انتقال ارزش در شبکه ها است. در این سیستم ، دو طرف (یکی از هر بلاکچین) به طور موثری با انتقال از پیش تعیین شده از طریق هر دو شبکه موافقت می کنند ، و قرارداد تضمین می کند که معامله تا زمانی که هر دو طرف شرایط خود را انجام ندهند ، انجام نمی شود. عنصر “timelock” بدین معناست که اگر در یک زمان خاص تکمیل نشود ، قرارداد منقضی می شود. این پروتکل کل تضمین می کند که مقدار دقیقی از مقدار حذف شده از یک blockchain در دوم ایجاد می شود ، بنابراین “دارایی” را به دیگری تبدیل می کند.

در حال حاضر ، محدودیت هایی در تعویض اتمی وجود دارد. یکی این است که این روند هنوز کاملاً فنی است و به راحتی در دسترس اکثر کاربران نخواهد بود. با این حال ، احتمالاً بزرگترین مسئله این است که هر دو blockchain باید از الگوریتم هش کردن یکسانی برخوردار بوده و از HTLC پشتیبانی کنند. در حالی که بسیاری از سکه های محبوب الگوریتم های اشتراکی مانند SHA-256 بیت کوین را به اشتراک نمی گذارند ، هنوز جهانی نیست. در نظر گرفتن هدف ادغام بیت کوین در راه حل های DeFi ، این مشکل را ایجاد می کند. نه اتریوم و نه EOS – محبوب ترین سیستم عامل های تامین مالی DApps – این الگوریتم را به اشتراک نمی گذارند ، و از این رو اجازه این قابلیت را نمی دهند.

راه حل دیگر که حول این محدودیت کار می کند ، چیزی به نام بسته بندی شده بیت کوین (WBTC) است. WBTC نشانه ای است که به بیت کوین متصل می شود اما در شبکه دیگری وجود دارد. به منظور ایجاد دارایی جدید ، مقدار مشخصی از سکه به متولی ارسال می شود و از طریق یک قرارداد هوشمند که متولد آن می شود مقدار مساوی از توکن ها را نادیده می گیرد تا در شبکه دیگر استفاده شود. برای معکوس کردن فرآیند و بازخرید بیت کوین ، کاربر باید پس از آن قرارداد “سوزاندن” را وارد کند ، که در واقع معکوس معدنکاری است ، جایی که رمزها به متولی بازگردانده می شوند و بیت کوین به کاربر اصلی ارسال می شود. که ، در حال حاضر ، WBTC مبتنی بر اتریوم تنها پیشنهاد عمده موجود است. نسخه Tezos نیز به بازار عرضه شده است ، و از لحاظ تئوری دیگر سایر بلاکچین ها می توانند همان مدل را پیاده سازی کنند ، اما می تواند زمان ظهور این نوع پیشرفت ها طول بکشد. درست است که اتریوم طیف گسترده ای از DApps را ارائه می دهد ، و از این رو این گامی در جهت درست است