DeFi در حال نبرد با CeFi

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
DeFi در حال نبرد با CeFi

هم اکنون، شاهد آغاز روند برخی تغییرات بزرگ در دنیای مالی هستیم. بر اساس این تغییرات، DeFi و CeFi ترکیب خواهند شد و سرعت حرکت ما به سمت آینده را بالا خواهد برد.

مقدمه

ما در مدارس خود، هیچگاه اقتصاد واقعی را آموزش نمی‌بینیم و به جای آن یک سری اطلاعات جسته و گریخته به جای درس اقتصاد، به ذهن‌های ما پمپاژ می‌شود. به عنوان مثال، به‌ندرت (بخوانید هیچ‌وقت) این اتفاق می‌افتد که یک استاد، نظریه‌های ارزشمندی را که در مکاتب اقتصادی کشورهایی مثل اتریش موردبحث قرار می‌گیرند، به ما ارائه دهد.

ما در مدارس خود، هیچگاه اقتصاد واقعی را آموزش نمی‌بینیم

بنابراین، افراد برای اینکه بفهمند دنیای مالی چگونه کار می‌کند، باید خود را از شرایط موجود، برهانند. حقیقت چگونگی ساخت سیستم مالی، نحوه کار، کنترل آن و غیره برای آنها کاملاً جدید است.

اگر واقعاً حقایق را کنکاش کنید و بفهمید که ساز و کار آنها چگونه است، ممکن است پاسخ سؤال‌های جالبی را بیابید؛ از جمله اینکه چرا حضرت مسیح، صرافان را از معبد اخراج کرد؛ یا اینکه چگونه انگلیس به امپراطوری بزرگی تبدیل شد و اصلاً چرا دلار آمریکا در حال از دست دادن ارزش خود است. بسیاری از مردم روزانه از پول استفاده می‌کنند اما سیستم پشت آن را زیر سؤال نمی‌برند.

روند نزولی قدرت دلار

روند نزولی قدرت دلار (منبع: The Balance)

دلار آمریکا در سال 1913، 25 برابر قدرتمند تر از دلار سال 2018 است.

به عبارتی دیگر، 100 دلار در سال 1913، برابر است با 2529 دلار در سال 2018

 

در این مقاله، دو تئوری درباره بازارهای مالی مطرح خواهد شد

تئوری اول، این است که فناوری پیشرفته بلاکچین، امور مالی غیرمتمرکز و همه این فناوری‌هایی که در حال تسخیر کردن جهان هستند، توسط افرادی مبتکر در پشت پرده ایجاد شده‌اند.

نظریه دیگر این است که مؤسسات مالی بزرگ یا دولت‌ها، فن آوری های مشابهی را آزمایش کرده‌اند و امروز شاید 10 سال از جنبش DeFi که در دسترس عموم است جلوتر هستند. با این اوصاف، مطمئناً نخبگانی پشت صحنه مجمع جهانی اقتصاد، در برنامه‌ای موسوم به “شروع مجدد بزرگ”، به دنبال بازسازی اقتصاد جهانی هستند؛ آن‌ها یک برنامه و یک سیستم مالی جدید دارند که آماده راه اندازیست.

در حالی که نخبگان برای منافع خودشان، دنبال بازسازی اقتصاد جهانی هستند، استارت آپ های کریپتو، در حال توسعه خدماتی هستند که می‌توانند با قدرتمندترین شرکت‌های وال استریت و بانک‌های مرکزی رقابت کنند. آن‌ها، شروع به ساخت بسترهایی برای سرمایه گذاری غیر متمرکز می‌کنند که یک سیستم کاملاً جدید است و در آن کاربران می‌توانند به صورت غیرمتمرکز پول قرض دهند و کار هایی از این قبیل. چند سال پیش، افراد فقط می‌توانستند با مراجعه به بانک‌ها وام بگیرند.

اگرچه چندی پیش فقط بانک‌های مرکزی می‌توانستند پول چاپ کنند، اما DeFi در حال ایجاد فناوری‌هایی است که در آن افراد می‌توانند ارزهای معاملاتی خود را به صورت کریپتو یا همان ارزهای رمزپایه، کد کنند. به عبارت دیگر، اینترنت روند ایجاد و توزیع محتوا را غیرمتمرکز کرده است. به عنوان مثال، هر کسی می‌تواند یک کانال YouTube داشته باشد. DeFi نیز همین کار را برای امور مالی می‌کند.

 

ایده اولیه DeFi

ما زمانی طلا را به عنوان ارز جهانی استفاده می‌کردیم؛ زیرا کمیاب بود.

بیت کوین (BTC) این مدل کمبود را کپی کرده است. مدیچی ها، اولین بانک‌هایی بودند که مردم را ترغیب می‌کردند به اینکه طلای خود را به آنها بدهند و در ازای آن، قطعه‌ای کاغذ دریافت کنند که نشان می‌دهد فلان مقدار طلا در نزد آنها دارند. مدیچی ها فهمیدند که هیچگاه قرار نیست همه مردم کاغذهای خود را بیاورند و طلایشان را مطالبه کنند. وقتی آنها فهمیدند که طلاهای زیادی در خزانه آنها ذخیره است و ذخیره هم خواهد مند، شروع به وام دادن طلاهای بی زبان مردم شدند و سیستم وام دهی به وجود آمد. امروز، فناوری DeFi همان سیستم بانکداری است. با این اوصاف، با نگاهی به تاریخچه بانکداری، می‌توانید آینده DeFi را پیش بینی کنید.

 

DeFi، انقلاب بعدی سیستم‌های مالی است

امیدوار کننده ترین برنامه‌های DeFi امروزه شامل پروتکل‌هایی برای نرخ بهره غیرمتمرکز، استخر نقدینگی، پول ثابت و غیره است.

به عنوان مثال، فرض کنید شما 10،000 دلار در بانک خود دارید و بانک 0٪ سود یا اصلاً سود منفی بابت آن پول به شما می‌دهد. سیستم عامل‌های DeFi اما، راه حل‌هایی را ارائه می‌دهند که می‌توانید با همین 10،000 دلار 3٪ یا 4٪ درآمد کسب کنید.


این مطلب را از دست ندهید: DeFi ابزارهایی را در اختیار کاربران قرار می دهد


بانک‌های بزرگ توسط DeFi تهدید می‌شوند. آن‌ها در ظاهر ضد بیت کوین بودند اما پشت پرده، با فناوری blockchain زیربنای آن آزمایش می‌کردند. آن‌ها مشکوک بودند که بیت کوین می‌تواند تعادل را در دنیای مالی تغییر دهد یا خیر. در حال حاضر، آن‌ها در حال راه اندازی Stablecoin ها و زیرساخت‌های دفاتر معاملات خود هستند.

اگر به کارنامه JPMorgan نگاه کنید، اخیراً دفتر توزیع شده خود را با دولت سنگاپور راه اندازی کرده است. همانطور که معمولاً اتفاق می افتد، مبتکران در سطح پایه، دو تا سه سال از این غول‌ها جلوتر بودند. به همین دلیل، دیده نمی‌شود که بانکهای بزرگ، اقداماتی اساسی بر علیه DeFi انجام دهند. بانک‌های بزرگ ابتدا بر روی راه حل‌هایی کهدر دفتر معاملات توزیع شده، اثبات شده‌اند تمرکز خواهند کرد. مانند راه حل‌های پرداخت مرزی، جایگزینی سیستم‌های ابر اینترنتی با سیستم‌های ابر توزیع شده و غیره.

 

آینده سرمایه گذاری غیر متمرکز (DeFi)

امروزه عوامل زیادی بر آینده DeFi تأثیر می‌گذارند.

به عنوان مثال، Ethereum 2.0 و تلاش آن برای حل مقیاس پذیری Ethereum. موفقیت یا عدم موفقیت آن بر هر چیزی که به زنجیره بلوک اتریوم مربوط می‌شود تأثیر خواهد گذاشت.

عامل دیگر نحوه واکنش بانک‌ها و تنظیم کنندگان به پدیده DeFi است. در حال حاضر، استارت آپ ها باید خود را به عنوان یک صنعت تنظیم کند. آن‌ها باید رفتار اخلاقی داشته باشند و راه حل‌هایی مانند بیمه ارائه دهند. بیمه ها افراد را در یک حباب امن قرار می‌دهد. تا زمانی که آنها چنین معیارهایی را توسعه ندهند و به آنها نپردازند، DeFi قادر به رقابت با سیستم بانکی سنتی نخواهد بود.

 

چگونه DeFi برنده این میدان می شود؟

کارآفرینان کریپتوکارنسی، باید به مردم درمورد DeFi آموزش دهند تا به آنها در درک اینکه چرا این فناوری جدید می‌تواند به درد زندگی روزمره مردم بخورد، کمک کنند. بعلاوه، پذیرش گسترده DeFi به خودی خود بعید است. برخی از افراد به سادگی نمی‌خواهند با یک فناوری کاملاً غیرمتمرکز رو به رو شوند.

صنعت DeFi در مدل کسب و کار خود، جنبه‌های خاصی از دنیای مالی قدیمی را مورد استفاده قرار می‌دهد. اینجاست که ترکیبی از DeFi (امور مالی غیر متمرکز) و CeFi (امور مالی متمرکز)، پدیدار می‌شود.

چگونه DeFi برنده این میدان می شود؟

برنامه‌های متمرکز و غیرمتمرکز را برای.ایجاد انواع جدیدی از اقتصاد و تشویق افراد بیشتر به استفاده از DeFi، می‌توان ترکیب کرد. با همه این‌ها، نباید فقط با تمام پس انداز خود به قراردادهای هوشمند اعتماد کنید. صنعت هنوز آنقدر پیشرفته نیست.

اقتصادهای دیجیتال جدید می‌توانند از هر جای دنیا به وجود آیند و اشکال مختلفی داشته باشند و فرصت‌هایی را برای همه ایجاد کنند. DeFi در خلأ وجود ندارد. به عنوان مثال، این به تکامل و عدم تمرکز فناوری به طور کلی، از جمله اینترنت و اقدامات امنیتی بستگی دارد.

علاوه بر این، سیستم مالی به سبک قدیمی رقیب سختی است. به عنوان یک صنعت، باید در جایی که می‌توانیم پیشرفت کنیم، صادق باشیم. درک بهتر مردم یکی از این زمینه‌ها است. با ترکیب DeFi و CeFi، می‌توانیم از یک جهان متمرکز به جهانی.غیرمتمرکز انتقال پیدا کنیم و در نهایت برنده نبرد قدیمی بین DeFi و CeFi شویم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *