آقای وارن بافت!! یادتان هست بیت کوین را “مرگ‌موش” نامیده بودید؟

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
آقای وارن بافت!! یادتان هست بیت کوین را “مرگ‌موش” نامیده بودید؟

وارن بافت، یکی از بزرگترین و افسانه ای ترین سرمایه گذاران تاریخ است که آموزه هایش، تا سالها بعد در دانشگاه ها تدریس خواهد شد. نظر این مرد در مورد بیت کوین جالب نبوده است. اما بیت کوین، متخصص بر هم ریختن معادله هاست…


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

ما در آسیک بوتز، این کار را از دو طریق برای شما امکان پذیر کرده ایم.

جهت ورود به دنیای کریپتو کارنسی، روی لینک های زیر کلیک کنید.

روش اول: ربات تریدر سیلیکون          روش دوم: پلن های بدون ریسک

همچنین، توصیه می کنیم پیش از شروع، مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

بیت کوین در ایران چگونه است؟ سود و زیان دو برابری نسبت به جهان


بیت کوین در طول ماه دسامبر، چندین بار رکورد خود را ارتقا داد و در نهایت، روز 27 این ماه، از سطح 27000 دلار عبور کرد. در پی این افزایش ارزش، محدوده بازار BTC، هم اکنون از محدوده بازار چندین شرکت غول خدمات مالی، عبور کرده است.

در اوایل سال 2020، بیت کوین از جی پی مورگان (با نماد JPM در مارکت NYSE) و مسترکارت (با نماد MA در مارکت NASDAQ) عبور کرد. اوایل این هفته، محدوده بازار بیت کوین، از 500 میلیارد دلار عبور کرد و ویزا (با نماد V در NYSE) را پشت سر گذاشت. حال بیت کوین با ارزشی بیش از 500 میلیارد دلار، یازدهمین دارایی با ارزش دنیا از نظر محدوده بازار است.

در رتبه بعدی این لیست، برکشایر هاتاوی (با نماد BRK- A در NYSE) و (با نماد BRK-B در NASDAQ) قرار دارد که توسط سرمایه گذار افسانه ای، وارن بافت رهبری می شود. الهامِ الهیِ اوهاما (لقب وارن بافت)، از مخالفین سرسخت بیت کوین بوده است.

 

وارن بافت: بیت کوین مرگ موش است

“تقریباً با اطمینان می توانم بگویم که ارزهای به اصطلاح رمزپایه به طور کلی پایان بدی دارند. اگر بتوانم یک رمزارز را با نگاه 5 ساله خریداری کنم، خوشحال می شوم که این کار را انجام دهم. اما هرگز در یک سکه کوتاه مدت اینکار را نخواهم کرد.”

برکشایر هاتاوی، با محدوده بازار 535.7 میلیارد دلار، از این حیث دهمین دارایی بزرگ جهان به شمار می رود.

با 18،583،275 بیت کوینی که در گردش هستند، قیمت هر سکه باید 28،827 دلار باشد تا BTC برکشایر هاتوای را پشت سر بگذارد. با استخراج بیت کوین های بیشتر و افزایش مداوم قیمت آن، این اتفاق می تواند خیلی زود انجام پذیرد.

 

چرا وارن بافت از بیت کوین متنفر است؟

اگر تنها یک چیز وجود داشته باشد که وارن بافت قطعا روی آن سرمایه گذاری نخواهد کرد، آن چیز بیت کوین یا هر ارز رمزپایه دیگر است. اوایل سال جاری، بافت یک تلفن سامسونگ حاوی بیت کوین، از جاستین سان، کارآفرین حوزه کریپتو هدیه گرفت. اما در راستای وفا به عهد خود مبنی بر اینکه نه او و نه برکشایر هرگز ارز رمزپایه نخواهند داشت، بیت کوین را به بنیاد GLIDE سانفرانسیسکو اهدا کرد.

تنفر الهام الهی اوهاما نسبت به بیت کوین، اطلاعات زیادی از فسلفه او در سرمایه گذاری، دستگیر ما می کند. وی به چند دلیل، با بیت کوین مخالف است.

 

او در دارایی های غیرمولد سرمایه گذاری نمی کند

بافت به همان دلیلی که طلا را دوست ندارد، بیت کوین را هم دوست ندارد. هیچکدام چیزی را تولید نمی کنند.

او دوست دارد دارایی هایش مولد باشد. بافت در سهام شرکت هایی سرمایه گذاری می کند که با تولیدات خود، ارزش آفرینی کنند. در این فرآیند، آنها درآمد و سود نصیب سهامداران خود می کند. یا مثلا او در املاک و مستغلات سرمایه گذاری می کند. البته یک قطعه زمین خالی چیزی تولید نخواهد کرد. اما می توان روی آن یک مجتمع آپارتمانی ساخت و با دریافت اجاره، کسب درآمد کرد.

در حالی که بیت کوین یک ارز دیجیتال در نظر گرفته می شود، اما استفاده واقعی آن به عنوان یک سیستم پرداخت بسیار محدود باقی می ماند. بافت معتقد است که بیت کوین تنها به این دلیل ارزشمند است که شخصی که آن را خریداری می کند، فکر می کند که می تواند آن را با قیمت بیش از آنچه پرداخت کرده است بفروشد.

نقض این دلیل:

اینکه بیت کوین مانند طلا یک سرمایه غیر مولد است، کاملا درست می باشد و عدم علاقه آقای وارن بافت به آن، مسئله ای کاملا شخصی است. اما اینکه او معتقد است بیت کوین محدود باقی خواهد ماند، فقط کافیست خرید های جدید موسساتی از جمله میکرواستراتژی و اسکوئر را بررسی کند. همچنین پی پال نیز به عنوان بزرگترین ارائه دهنده خدمات پرداخت در جهان، هم اکنون از کریپتو پشتیبانی می کند.

به علاوه، ایلان ماسک که پی پال را به وجود آورده، شرکت تسلای او بالاتر از برکشایر هاتاوی قرار دارد و به جز تسلا، هدایت چندین شرکت بزرگ دیگر از جمله اسپیس ایکس را به عهده دارد، اخیرا به بیت کوین علاقه نشان داده است.

اما بافت، ارزش بیت کوین را به چیزی نسبت داده است که هزاران سال است انسان ها آن را انجام می دهند. ما از زمان آدم ابوالبشر، چیزی را می خریم تا با قیمت بالاتری بفروشیم. این مسئله به خودی خود، باعث ارزش یک کالا نمی شود. بلکه ارزش یک کالا باعث می شود مردم به خرید و فرش آن روی آورند.

اگر تریدر های بیت کوین، افرادی معمولی مانند من و شما باشند، سهامداران وال استریت، حرفه ای هایی باتجربه هستند. پس چرا بعد از بیت کوین 27000 دلاری، قیمت سهام شرکت آمازون که از نظر ارزش واحد، در رده دوم قرار دارد 24000 دلار کمتر از بیت کوین است؟

 

وارن بافت بیت کوین را حدس و گمان می داند، نه سرمایه گذاری

بافت گفته است که مدت مورد علاقه برکشایر برای سرمایه گذاری، “تا ابد” است. وی به سرمایه گذاران می گوید سهام برکشایر را خریداری نکنند. مگر اینکه بتوانند آن را حداقل برای پنج سال نگه دارند. برکشایر هاتاوی با نگه داشتن سهام های عظیم بازار مانند کوکاکولا و آمریکن اکسپرس برای چندین دهه، ثروت خود را به دست آورده است.

بیت کوین دقیقاً یک سرمایه گذاری برای خرید و نگهداری نیست. در سال 2017، قیمت آن 1،950٪ افزایش یافت و به نزدیک 20،000$ رسید. در اوایل سال 2019، تقریباً 85٪ از ارزش خود را از دست داده بود اما آن سال را با 80٪ رشد به پایان رساند.

در نهایت، اگر می خواهید کمی بیت کوین برای خود بخرید، از نظر بافت خوب است. فقط آن را سرمایه گذاری نام نگذارید.

  • بافت در سال 2018 به یاهو فایننس گفت:

“اگر می خواهید قمار كنید، فرد دیگری حاضر می شود پول بیشتری بپردازد. این یك نوع بازی است. این سرمایه گذاری نیست.”

نقض این دلیل:

مدیریت محترم شرکت برکشایر هاتاوی، جناب آقای وارن بافت، سلام علیکم. در راستای احترام به نظر حضرتعالی، از دستوراتتان(!!) پیروی کرده و خرید و فروش بیت کوین را سرمایه گذاری نمی خوانیم. اما پرسش هایی برای ما پیش آمده است که از استادی مانند شما، انتظار داریم ما را آگاه کند.

1- در صورت افت 85 درصدی ارزش شرکت برکشایر هاتاوی در ابتدای سال، این شرکت می تواند تا پایان همان سال، ارزش خود را دقیقا به همانجایی که قبلا بوده، برساند؟

2- اگر سهام یک شرکت را در کف قیمت خریداری کنید، و در کمتر از 1 سال، از فروش آن سهم 80% سود به دست آورید، نام این کار را چه چیزی به غیر از سرمایه گذاری خواهید گذاشت؟

3- حضرتعالی چندین بار فرموده اید که طرفدار سرمایه گذاری بلند مدت هستید. بیت کوین در سال 2008، کمتر از 1 دلار ارزش داشت و امروز 27000 دلار. در طول تاریخ، سهام کدام شرکت پس از 12 سال، 27000 برابر نسبت به زمان عرضه اولیه، قیمت داشته است؟

 

3. شهرت

بیت کوین چقدر فعالیت غیرقانونی را تسهیل می کند؟ این یک بحث گسترده است. اما نقش آن در بازار سیاه دارک نت، استفاده از آن برای پولشویی و قاچاق کالاهای مسروقه و گزارش های اخیر مبنی بر استفاده از آن برای تأمین اعتبار توطئه های تروریستی، برای تصویر بیت کوین چندان مناسب نبوده است.

بافت به صراحت گفته است که هرگز چیزی را که باعث به خطر افتادن شهرت برکشایر هاتاوی شود را تحمل نخواهد کرد.

  • یک ضرب المثل منسوب به بافت (بافِت ایسم):

“پول شرکت را از دست بده، من درک می کنم. شهرت شرکت را از دست بده و من بی رحم خواهم شد.”

بافت چندین بار بیت کوین را به علت تأمین مالی فعالیت های مجرمانه، کوبیده است. وی در سال 2019 به CNBC گفت که تنها کار اقتصادی آن ممکن است کاهش تقاضای چمدان باشد. زیرا مجرمان می توانند به جای چمدان های پر از پول، فقط از بیت کوین استفاده کنند.

نقض این دلیل:

در سال 2016، یک خبرنگار از پاول دوروف پرسید که تروریست ها، از تلگرام برای مکاتباتشان استفاده می کنند. فکر نمی کنید بهتر است تلگرام را تعطیل کنید؟ دوروف در پاسخ گفت: آنها از میکروچیپ ها و گوشی های اپل نیز استفاده می کنند.

این یک حقیقت است که بیت کوین، معاملات را در دارک نت و… تسهیل کرده است. اما نظریه آقای بافت، شبیه این است که چون با چاقو می توان آدم کشت، پس اگر روی یک شرکت تولید لوازم آشپزخانه سرمایه گذاری کنیم، شهرت خود را به خطر انداخته ایم.

نکته دیگر، اینکه این موضوع نیز یک نظر شخصی است و اگر آقای وارن بافت معتقد است بیت کوین به اعتبار شرکتش آسیب می زند، خب قطعا از افسانه ای مانند او انتظار می رود که از آن دوری کند. اما خود اعتقاد او به این موضوع، از یک سرمایه گذار افسانه ای بعید است. سهام شرکت های میکرواستراژی، اسکوئر، پی پال و…، پس از اتخاذ بیت کوین چندین درصد رشد کرده است.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

ما در آسیک بوتز، این کار را از دو طریق برای شما امکان پذیر کرده ایم.

جهت ورود به دنیای کریپتو کارنسی، روی لینک های زیر کلیک کنید.

روش اول: ربات تریدر سیلیکون          روش دوم: پلن های بدون ریسک

همچنین، توصیه می کنیم پیش از شروع، مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

بیت کوین در ایران چگونه است؟ سود و زیان دو برابری نسبت به جهان


مطالب مرتبط

قیمت بیت کوین به بالاتر از 27000 دلار رسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *