نروژ : بانک مرکزی می گوید عجله ای برای اقتصاد دیجتال نداریم

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
نروژ : بانک مرکزی می گوید عجله ای برای اقتصاد دیجتال نداریم

آیدا وولدن باچه، معاون رئیس کل بانک مرکزی نروژ، در کنفرانسی در 5 نوامبر سخنرانی کرد. وی همچنین در مورد پتانسیل ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)، کاهش نقدینگی را در کشورش شرح داد.

طبق صحبت های وولدن باچه، تغییرات در الگوهای پرداخت در طی همه گیر شدن Covid-19 سرعت گرفته است. نروژ کاهش چشمگیری در افرادی که از کرون، پول ملی فیات نروژ، برای پرداخت استفاده می کنند، مشاهده کرده است.

“Norges Bank، سه هفته پیش یک بررسی پرداخت جدید انجام داده است. اکنون فقط 4٪ پرداخت ها با استفاده از پول نقد انجام می شود.”

وولدن باچه، ادامه داد که این میزان نسبت به قبل از ابتلا به بیماری همه گیر Covid-19 بسیار کمتر است و از نظر وی “پایین ترین” سطح در میان کشور های جهان است.

با توجه به این واقعیت، تصور اینکه نروژ در حال برنامه ریزی اتخاذ یک ارز دیجیتال ملی باشد، بسیار محتمل است. اما به گفته معاون فرماندار، این اتفاق حداقل در کوتاه مدت اتفاق نخواهد افتاد:

“وجه نقد یک جایگزین بدون ریسک اعتباری برای سپرده های بانکی است و می تواند رقابت را در بازار پرداخت تقویت کند.”

 

عجله ای نداریم

تحقیقات Norges Bank در مورد CDBC تقریباً چهار سال است که در حال انجام است. اما هنوز با معرفی فاصله دارد. وولدن باچه گفت:

“عدم فوریت، منعکس کننده دیدگاه ما تا کنون است که نیاز شدیدی به معرفی CBDC وجود ندارد.”

علیرغم بیان این گفته، وولدن باچه نیاز به اعمال “اصل احتیاط” را ذکر کرد. یعنی در صورت آماده شدن برای CBDC، سیستم پرداخت ها در جهتی متفاوت از آنچه در حال حاضر پیش بینی شده است حرکت خواهند کرد.

وی همچنین گفت که چالش های ناشی از وجود “شکل های مختلف پول” مانند پروژه رمز ارز Libra فیس بوک، یا موارد دیگر مانند آن باید جدی گرفته شود.

 

یک موضوع پرطرفدار در نروژ

CBDC در سال 2020 یکی از موضوعات داغ بوده است. بسیاری از کشورهای بزرگ جهان در این مسابقه جدید تسلیحاتی، برای کسب امتیاز تلاش می کنند. لازم به ذکر است که معرفی یک ارز دیجیتال در کنار ارز فیات کار چندان راحتی نیست.

همانطور که ولدن باچه در سخنان خود به آن اشاره کرد، انجام این کار صرفاً توسعه فناوری صحیح نیست. معرفی CBDC، نقش بانک مرکزی در سیاست های پولی را زیر سوال می برد؛ این امر مستلزم ورود افراد سیاسی و به طور بالقوه نیاز به بازنویسی قوانین بانکی است.

در مورد فرآیند تحقیق و راه اندازی CBDC، به نظر می رسد کشور اسکاندیناوی بر خلاف نروژ، موضعی مشابه استرالیا و ایالات متحده اتخاذ می کند و خود را آماده می کند. اما قصد ندارد که برای راه اندازی CBDC عجله داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.