لبنان CBDC خود را تا سال 2021 راه اندازی می کند

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
لبنان CBDC خود را تا سال 2021 راه اندازی می کند

لبنان جدید ترین کشوری است که از سوار قطار ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) می شود. زیرا سیاست گذاران ارشد این کشور، برنامه های دیجیتالی شدن ارز را برای سال آینده تأیید کرده اند.

طبق سخنان اخیر ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان، این کشور معتقد است که دیجیتال سازی ارز، ابزاری قابل توجه در تقویت اقتصاد است و می خواهد این پروژه را به سرعت دنبال کند.

 

لبنان به سیستم ایمان آورده است

سخنرانی سلامه روز دوشنبه در جلسه مسئولان بانک مرکزی انجام شد. در این جلسه، وی توضیح داد که CBDC می تواند اعتماد به سیستم بانکی کشور را بهبود بخشد. بنابراین می توان به این وسیله، برخی از مشکلات اقتصادی را کاهش داد. این سیاست گذار ارشد خاطرنشان کرد که شهروندان حدود 10 میلیارد دلار در خانه های خود ذخیره می کنند و از بانک ها خارج می شوند. آنها امیدوارند اینگونه [ارزش] ثروت خود را حفظ کنند.

دولت با داشتن یک ارز دیجیتال امیدوار است که بتواند جریان پول را به صورت محلی و خارج از کشور بهبود بخشد و و خیلی آرام به طرف اقتصاد بدون پول نقد، حرکت کند.

اقتصاد لبنان در چند سال اخیر در بحران قابل توجهی بوده است. سال گذشته، نخست وزیر سعد حریری سیاست های گسترده اصلاح مالیات را اعلام کرد که با انتقاد شهروندان روبرو شد.

همانطور که CNBC در آن زمان گزارش داد، برنامه های دولت حریری شامل بودجه سال 2020 بود که 0.6 درصد کسری در تولید ناخالص داخلی این کشور را هدف قرار می داد. این اقدامات شامل کاهش 50 درصدی حقوق نمایندگان و وزرا، تعطیلی چندین آژانس دولتی و پیش نویس قانون برای بازگرداندن کلیه بودجه های عمومی سرقت شده بود.

 

چاره جویی برای اقتصاد بیمار

در اوایل سال جاری، بانک های تجاری لبنان، با اعمال کنترل سرمایه بر روی مشتریان، آنها را مجبور به پس انداز خود با نرخ رسمی ارز کردند. یک موسسه بزرگ حتی برداشت ماهیانه را فقط به 400 دلار محدود کرد.

در آن زمان، گزارش ها تخمین می زدند که اقدامات کنترل سرمایه به طور مؤثر حدود 40 درصد ارزش پس انداز شهروندان را از بین می برد. این مراحل منجر به نا آرامی های گسترده مدنی شد. بلافاصله بانک های سراسر کشور خاموش شدند و پول خودپردازها تمام شد. به معنای واقعی کلمه، اقتصاد لبنان در بن بست بود.

کنترل پایتخت به ویژه، بسیار سختگیرانه و خشن بود. در نتیجه، باعث شد بسیاری از مردم لبنان، راهی جدید برای حفظ ثروت خود پیدا کنند. سرانجام بسیاری از شهروندان به کریپتو کارنسی روی آوردند. زیرا داده های LocalBitcoins در ماه فوریه، نشان می داد که قیمت بیت کوین در این کشور بالغ بر 15000 دلار است.

در ماه ژوئن، معترضین در اعتراض به کمبود ارزش لیر لبنان در برابر دلار، بانک مرکزی را به آتش کشیدند. واحد پولی که برای مدت طولانی به قیمت 1500=$1 قرار داشت، سرانجام پیش از ایجاد ثبات در سطح 5000=$1 سقوط کرد.

در برابر هرج و مرج سیاسی و اقتصادی، دولت لبنان به دنبال راه های مختلف برای حفظ اقتصاد خود است. مردم لبنان اخیرا علاقه خاصی به ارزهای رمزپایه نشان می دهند. با توجه به این، دولتمردان معتقدند که یک دارایی دیجیتال با حمایت دولت، می تواند ایمان مردم به سیستم را بازگرداند.

شایان ذکر است که بانک مرکزی، هنوز جزئیات مشخصی در مورد نحوه عملکرد CBDC خود ارائه نداده است. عجله و شتاب آن برای راه اندازی یک دارایی قابل درک است. اما دولت لبنان ممکن است از بی گدار به آب زدن، پشیمان شود.


مطالب مرتبط

سیاست های ناکام منجر به سقوط اقتصادی لبنان

نقشه راه دولت نیجریه برای راه اندازی یک سیستم کریپتو محور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.