رمز ارز های مهم سال 2020 که از بیت کوین الهام گرفته اند

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
رمز ارز های مهم سال 2020 که از بیت کوین الهام گرفته اند

بیت کوین نه تنها به یک روند وابسته نیست و کاملا مستقل می باشد، بلکه به استانداری برای ارزهای رمزپایه تبدیل شده و الهام بخش ارتشی از رمز ارز هاست که به آن آلت کوین ها گفته می شود. در این مطلب، ما ده عضو اصلی و پیشرو ارتش آلت کوین ها را بررسی می‌کنیم.

رمز ارز چیست؟

قبل از اینکه نگاهی دقیق به پیروان بیت کوین بیندازیم، بگذارید کمی عقب برویم و به طور خلاصه مقصودمان از اصطلاحاتی مانند رمز ارز و آلتکوین را بررسی کنیم.

ارز رمزنگاری شده، ارز رمز پایه، رمز ارز و… ترجمه هایی در زبان ما هستند که همه آنها برای واژه کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) تعریف شده اند. مقصود از به کار بردن این عبارات، اشاره به پول های مجازی یا دیجیتال است که به شکل توکن یا “کوین” در می آیند. در حالی که برخی از ارزهای رمزپایه با کارت های اعتباری یا سایر پروژه ها وارد دنیای فیزیکی شده اند، اما اکثریت آنها، کاملاً غیرقابل لمس و رؤیت هستند.

“رمز – Crypto” در ارزهای رمزپایه به رمزنگاری پیچیده ای اشاره دارد که امکان ایجاد و پردازش ارزهای دیجیتال و معاملات آنها را در سیستم های غیرمتمرکز فراهم می کند. رمز ارز ها علاوه بر این ویژگی مهم رمزنگاری بودن، به عدم تمرکز نیز متعهد هستند.ا

رزهای رمزنگاری شده معمولاً به عنوان کد و توسط تیم هایی که سازوکار آنها را ایجاد می کنند، اغلب، البته نه همیشه، از طریق فرایندی به نام “استخراج” و سایر کنترل ها، ساخته می شوند.

 

آلت کوین چیست؟

ارزهای رمزپایه اکثرا به گونه ای طراحی می شوند که از دستکاری و کنترل دولت ها محفوظ باشند. اگرچه این جنبه بنیادی، مورد انتقاد قرار گرفته است. ارزهای الهام گرفته شده از بیت کوین، آلت کوین نامیده می شوند. آنها اغلب سعی می کنند خود را به عنوان ورژن های اصلاح شده یا بهبود یافته بیت کوین معرفی کنند. استخراج برخی از این ارزها نسبت به بیت کوین آسان تر است. اما با این وجود، ریسک بالای ناشی از کم بودن نقدینگی در آن ها، باعث شده است که معاملات قابل توجهی نداشته باشند و مردم از آنها به عنوان ذخیره ارزش برای طولانی مدت، استفاده نکنند.

در ادامه، مهمترین ارزهای دیجیتال را (غیر از بیت کوین) بررسی خواهیم کرد. اما قبل از آن، یک نکته مهم: غیرممکن است که در این باره، فهرستی کاملاً جامع وجود داشته باشد. یکی از دلایل این واقعیت، این است که تا ژانویه 2020، بیش از 2000 رمز ارز به وجود آمده و بسیاری از این توکن ها و کوین ها، از محبوبیت بی نظیری در میان یک جامعه اختصاصی از حامیان و سرمایه گذاران (اگرچه در برخی موارد کوچک)، برخوردار هستند.

فراتر از آن، حوزه ارزهای رمزپایه همیشه در حال گسترش است و رمز ارز بعدی، ممکن است فردا منتشر شود. در حالی که بیت کوین به عنوان یک پیشگام در دنیای ارزهای رمزنگاری شده دیده می شود، تحلیلگران روش های دیگری غیر از مقایسه با BTC، برای ارزیابی توکن ها  در پیش می گیرند. به عنوان مثال رایج است که تحلیلگران اهمیت زیادی را به رتبه بندی کوین ها از نظر محدودیت بازار نسبت می دهند. من نیز در این مطلب، همین را مورد توجه قرار داده ام. اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است متقاعدم کرده باشد یک توکن دیجیتال را در این فهرست قرار دهم.

 

1. اتریوم (ETH)

اولین آلت کوین فهرست ما، اتریوم نام دارد. یک پلتفرم نرم افزاری غیرمتمرکز که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (DApps) را فراهم می کند و بدون هیچ گونه خرابی، تقلب، کنترل یا دخالت شخص ثالث کار می کند. برنامه های کاربردی در اتریوم، روی توکن انحصاری رمزگزاری آن، یعنی اتر اجرا می شوند. اتر، مانند وسیله نقلیه ای برای حرکت در بستر اتریوم است و بیشتر توسط دِوِلوپر هایی که به دنبال توسعه و اجرای برنامه های داخل آن هستند، یا سرمایه گذارانی که می خواهند سایر ارز های دیجیتال را در ازای اتر خریداری کنند، به دنبال آن هستند.

اتر، که در سال 2015 راه اندازی شد، در حال حاضر پس از بیت کوین دومین ارز دیجیتال بزرگ است. اما با اختلاف قابل توجهی از ارز رمزپایه پیشرو عقب است. در ژانویه 2020، محدوده بازار اتر تقریباً یک دهم اندازه بیت کوین رسیده است.

در طول سال 2014، اتریوم پیش فروش اتر را آغاز کرد که استقبال قریب به اتفاقی دریافت کرد. این موضوع کمک شایانی به عرضه اولیه آن کرد. به گفته سازندگان اتریوم، می توان از آن برای “کدگذاری، تمرکززدایی، امنیت و تجارت” استفاده کرد. پس از حمله به DAO در سال 2016 ، اتریوم، به دوم بخش به نام های اتریوم (ETH) و اتریوم کلاسیک (ETC) تقسیم شد. در ژانویه 2020، اتریوم (ETH) محدوده بازاری معادل 15.6 میلیارد دلار و ارزش توکنی معادل 142.54 دلار داشت.

 

2. ریپل (XRP)

ریپل، یک شبکه رئال تایم برای تسویه حساب جهانی است که پرداخت های بین المللی سریع، معین و کم هزینه را ارائه می دهد. ریپل که در سال 2012 راه اندازی شد، “بانک ها را قادر می سازد پرداخت های مرزی را در زمان واقعی، با شفافیت سر تا سر، و با هزینه های کم تر تسویه کنند.”

ریپل به استخراج نیاز ندارد. در واقع، تمام توکن های XRP ریپل قبل از راه اندازی، استخراج شده اند. به این معنی که ایجاد XRP با گذشت زمان انجام نمی شود. فقط معرفی و حذف XRP از بازار عرضه شده طبق دستورالعمل های شبکه اتفاق می افتد. به این ترتیب، ریپل خود را از بیت کوین و بسیاری از آلت کوین های دیگر جدا می کند. همچنین از آنجا که ساختار آن به استخراج نیاز ندارد، استفاده از قدرت محاسباتی را کاهش می دهد و تأخیر شبکه را به حداقل می رساند.

ریپل تا کنون، با مدل تجاری فعلی خود موفقیت هایی کسب کرده است. این ارز همچنان یکی از جذاب ترین ارزهای دیجیتال در بین موسسات مالی سنتی است که به دنبال راهی برای دگرگونی در پرداخت های مرزی هستند. اما می رسیم به محدوده بازار سومین رمز ارز بزرگ جهان؛ در ژانویه 2020، محدوده بازار 9.2 میلیارد دلار و ارزش توکن آن XRP، معادل 0.21 دلار بود.

 

3. لایت کوین (LTC)

لایت کوین که در سال 2011 راه اندازی شد، از جمله اولین ارزهای رمزپایه ای بود که ردپای بیت کوین را دنبال کرد. در صورتی که بیت کوین را طلا فرض کنیم، از لایت کوین به عنوان نقهر اید می کنند. این رمز ارز، توسط چارلی لی، فارغ التحصیل دانشگاه MIT و مهندس سابق گوگل ایجاد شده است. لایت کوین مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی اوگن سورس است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود و از “scrypt” به عنوان اثبات کار استفاده می کند، که می تواند با کمک CPU های خانگی، رمزگشایی شود.

اگرچه لایت کوین از بسیاری جهات مانند بیت کوین است، اما سرعت تولید بلوک آن سریع تر است و از این رو زمان تأیید تراکنش سریع تری را ارائه می دهد. غیر از توسعه دهندگان، تعداد زیادی از تریدر ها نیز لایت کوین را اتخاذ می کنند. در ژانویه سال 2020، از سقف بازار 3.0 میلیاردی دلار و ارزش توکن 46.92 دلاری برخوردار بود که آن را به ششمین رمز ارز بزرگ جهان تبدیل می کرد.

 

4. تتر (USDT)

تتر یکی از اولین و محبوب ترین گروه های به اصطلاح پایدار کریپتوکارسی (استیبل کوین StableCoin) است که هدف آنها این است که ارزش بازار خود را به یک ارز یا نقطه مرجع خارجی وابسته کنند تا نوسانات قیمت را کاهش دهند. از آنجا که بیشتر ارزهای دیجیتال، حتی ارزهای اصلی مانند بیت کوین، دوره های متناوب بی ثباتی را تجربه کرده اند، تتر و سایر پول های ثابت سعی دارند نوسانات قیمت را مرتفع کنند تا کاربران محتاط را جلب کنند.

تتر که در سال 2014 راه اندازی شد، خود را “یک بستر مجهز به بلاکچین طراحی کرده است که برای تسهیل استفاده از ارزهای فیات به روش دیجیتالی” طراحی شده است. به حداقل رساندن نوسانات و پیچیدگی های اغلب مرتبط با ارزهای دیجیتال، هدف آن است. در ژانویه 2020، تتر چهارمین ارز بزرگ رمزنگاری شده از نظر محدوده بازار بود. با سقف بازار 4.6 میلیارد دلار و ارزش توکن 1.00 دلار.

 

5. بیت کوین کش (BCH)

بیت کوین کش (BCH)، جایگاه مهمی در تاریخ آلت کوین ها دارد. زیرا یکی از قدیمی ترین و موفق ترین مشتق های بیت کوین است. در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، یک مشتق، در نتیجه بحث و مجادله بین توسعه دهندگان و استخراج کنندگان اتفاق می افتد. با توجه به ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، به دلیل اجماع عمومی، باید تغییرات ای عمده در کد موجود در کریپتو یا کوین مورد بحث، انجام شود. مکانیسم این فرآیند با توجه به خاص بودن رمز ارز، متفاوت است.

وقتی جناح های مختلف نتوانند به توافق برسند، گاهی اوقات ارز دیجیتال تقسیم می شود. ورژن اصلی به کد اصلی وفادار می ماند و ورژن مشتق، زندگی خود را با تغییر در کد آن، به عنوان نسخه جدید کوین قبلی آغاز می کند. BCH در ماه اوت سال 2017 زندگی خود را در نتیجه یکی از این اختلاف ها آغاز کرد. بحثی که منجر به ایجاد BCH شد، مربوط به مسئله مقیاس پذیری بود.

شبکه بیت کوین محدودیت زیادی در اندازه بلوک ها دارد و تنها 1 مگابایت، ظرفیت هر بلوک بیت کوین استو. BCH اندازه بلوک را از یک مگابایت به هشت مگابایت افزایش می دهد. با این عقیده که بلوک های بزرگتر، کاهش زمان انجام معامله را امکان پذیر می سازد. در ژانویه 2020، BCH دارای سقف بازار 4.4 میلیارد دلار و ارزش هر توکن 240.80 دلار بود.

 

6. دیم (Diem) یا همان لیبرا سابق (LIBRA)

مورد انتظار ترین رمز ارز ها، آنه ایی هستند که از ژانویه 2020، هنوز راه اندازی نشده اند. تا اواسط سال 2018 شایعاتی مبنی بر تمرکز غول رسانه های اجتماعی فیس بوک برای راه اندازی رمز ارز خود، منتشر شد. با توجه به گستردگی باورنکردنی فیس بوک و پتانسیل بالا برای حجم گسترده ای از تبادل از طریق سیستم عامل خود، دنیای ارزهای رمزپایه مدت ها پیش گمان می کرد که تایتان شبکه های اجتماعی، ممکن است ارز دیجیتالی خود را راه اندازی کند.

شایعات به طور رسمی در 18 ژوئن 2019 تأیید شدند. زمانی که فیس بوک یک وایت پیپر برای لیبرا منتشر کرد. تاریخ شروع آزمایشی توکن، در سال 2020 پیش بینی شده بود. زیرا فیس بوک متعهد شده بود که قبل از راه اندازی، مصوبه های نظارتی را ترتیب اثر دهد. مدیریت لیبرا، به عهده شرکتی به “انجمن لیبرا” بود که تحت حمایت فیس بوک، فعالیت می کردند. این انجمن در ماه دسامبر 2020، اعلام که برای استقلال سازمانی، نام خود را به Diem و نام پول خود را به Diem Dollar تغییر داده است. این موضوع، در وبسایت آسیک بوتز، بازتاب داده شده که در این لینک، قابل مشاهده است.

 

7. مونرو (XMR)

مونرو یک ارز امن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است. این رمز ارز در آوریل 2014 راه اندازی شد و خیلی زود، علاقه زیادی به خود جذب کرد. توسعه این ارز رمزنگاری شده کاملاً مبتنی بر کمک های اهدایی و مبتنی بر جامعه است.

با استفاده از این تکنیک، گروهی از امضاهای رمزنگاری شده شامل حداقل یک شرکت کننده واقعی ظاهر می شود، اما از آنجا که همه آنها معتبر به نظر می رسند، امضا کننده واقعی را  نمی توان تشخیص داد. به دلیل مکانیزم های امنیتی استثنایی مانند این، مونرو یک شهرت ناخوشایند ایجاد کرده است: این عملیات با عملیات جنایتکارانه در سراسر جهان مرتبط است. با این حال، چه برای مقاصد خوب و چه برای تسهیل جرم استفاده شود، نمی توان انکار کرد که پیشرفت های مهمی را از نظر فناوری، به فضای ارزهای رمزپایه وارد کرده است. در ژانویه 2020، مونرو دارای محدودیت بازار 994.0 میلیون دلاری و ارزش توکن 57.16 دلاری بود.

 

8. ای او اس (EOS)

بعد از Diem، یکی از جدیدترین ارزهای دیجیتال که در لیست ما قرار گرفته است EOS است. EOS که در ژوئن سال 2018 راه اندازی شد، توسط پیشگام ارز رمزنگاری شده دن لاریمر ایجاد شد. لاریمر قبل از کار در EOS، صرافی دیجیتال و همچنین پلتفرم رسانه های اجتماعی مبتنی بر بلاکچین، به نام استیمیت را تأسیس کرد. مانند سایر ارزهای رمزپایه موجود در این لیست، EOS نیز پس از اتریوم طراحی شده است. بنابراین بستری را ارائه می دهد که توسعه دهندگان می توانند برنامه های غیرمتمرکز بر روی آن بسازند.

EOS به دلایل زیادی قابل توجه است.

اول اینکه، عرضه اولیه آن، یکی از طولانی ترین و سودآورترین عرضه های اولیه در طول تاریخ بود. که با تلاش بی سابقه ای، به رکورد 4 میلیارد دلار رسید. EOS مکانیزم اثبات سهام را ارائه می دهد که امیدوار است مقیاس پذیری فراتری از رقبای خود را ارائه دهد.

EOS همچنین به دلیل نداشتن مکانیزم استخراج برای تولید سکه، از این حیث انقلابی محسوب می شود. در عوض، تولیدکنندگان بلوک، بلوک تولید می کنند و بر اساس نرخ تولید، پاداش می گیرند. EOS شامل یک سیستم پیچیده از قوانین برای اداره این روند است. با این ایده که این شبکه در نهایت دموکراتیک تر و غیرمتمرکزتر از سایر ارزهای رمزپایه خواهد بود. در ژانویه 2020، محدودیت بازار EOS معادل 2.7 میلیارد دلار و ارزش توکن آن 2.85 دلار بود.

 

9. بیت کوین اس وی (BSV)

در بیت کوین اس وی، “SV” مخفف “Satoshi Vision”، یک مشتق سخت از بیت کوین کش است. از این نظر، BSV مشتقِ مشتقِ شبکه اصلی بیت کوین است. یک برنامه ارتقا یافته شبکه، برای نوامبر سال 2018 منجر به یک بحث طولانی بین ماینر ها و جناحهای در حال توسعه در جامعه BCH شد که منجر به ایجاد یک مشتق به نام BSV شد.

توسعه دهندگان بیت کوین اس وی، پیشنهاد می کنند که این ارز رمزنگاری شده پروتکل اصلی توسعه دهنده بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو را بازیابی کند؛ در حالی که امکان ایجاد تحولات جدیدی برای افزایش ثبات و امکان مقیاس پذیری را نیز فراهم می کند. هممچنین توسعه دهندگان بیت کوین اس وی، امنیت و زمان پردازش سریع معاملات را در اولویت قرار می دهند. در ژانویه سال 2020، BSV دارای محد.ده 2.1 میلیارد دلار و ارزش توکن 114.43 دلار بود.

 

10. بایننس کوین (BNB)

بایننس کوین (BNB)، رمز ارز رسمی صرافی بایننس است. بایننس که در سال 2017 تأسیس شد، به سرعت رشد کرده و به بزرگترین صرافی در نوع خود، از نظر حجم معاملات کلی تبدیل شده است. رمز ارز باینس کوین، به کاربران بایننس این امکان را می دهد تا ده ها ارز رمزنگاری شده مختلف را به طور کارآمد در بستر بایننس، معامله کنند. BNB برای تسهیل هزینه های معامله در صرافی استفاده می شود و همچنین می تواند برای پرداخت برخی از کالاها و خدمات از جمله هزینه سفر و موارد دیگر استفاده شود.

در ژانویه سال 2020، BNB دارای سقف بازار 2.3 میلیارد دلار و ارزش توکن آن 14.71 دلار بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.