بیت کوین چیست؟

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
بیت کوین چیست؟

بیت کوین… نوعی ارز دیجیتال که یکی آن را نوعی پول می داند، دیگری به آن می گوید طلای دیجیتال، بانکدار ها و احتمالا دولت ها آن را قاتل خود و آزادیخواهان آن را انقلاب اقتصاد می دانند. اما هر چه که هست، آنقدری مهم شده که شما را وادار کند تا در گوگل جستجو کنید: “بیت کوین چیست؟”. سعی کرده ام در این مقاله کامل ترین و بهترین پاسخ را برایتان فراهم کنم. با من همراه باشید.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

ما در آسیک بوتز، این کار را از دو طریق برای شما امکان پذیر کرده ایم.

جهت ورود به دنیای کریپتو کارنسی، روی لینک های زیر کلیک کنید.

روش اول: ربات تریدر سیلیکون          روش دوم: پلن های بدون ریسک


بیت کوین چیست؟

بیت کوین… نوعی ارز دیجیتال که یکی آن را نوعی پول می داند، دیگری به آن می گوید طلای دیجیتال، بانکدار ها و احتمالا دولت ها آن را قاتل خود و آزادیخواهان آن را انقلاب اقتصاد می دانند. اما هر چه که هست، آنقدری مهم شده که شما را وادار کند تا در گوگل جستجو کنید: “بیت کوین چیست؟”. سعی کرده ام در این مقاله کامل ترین و بهترین پاسخ را برایتان فراهم کنم. با من همراه باشید.

بیت کوین، نام اولین ارز دیجیتال جهان است که در ژانویه 2009 ایجاد شد. ایده بیت کوین، از ایده هایی که توسط ساتوشی ناکاموتوی اسرار آمیز (مستعار) در مقاله سفید ارائه شده، پیروی می کند. هویت شخص یا اشخاصی که این فناوری را ایجاد کرده اند هنوز یک راز است. بیت کوین نوید هزینه های کمتر برای معامله، نسبت به مکانیزم های پرداخت آنلاین سنتی را می دهد و برخلاف ارزهای صادرشده توسط دولت، توسط یک مرجع غیرمتمرکز اداره می شود.

بیت کوین نوعی ارز رمزنگاری شده است. هیچ سکه ی فیزیکی ای به نام بیت کوین وجود ندارد. تنها چیزی که مطرح است، فقط بالانس موجود در یک دفتر عمومی است که همه به آن دسترسی شفاف دارند. تمامی معاملات بیت کوین توسط مقدار زیادی قدرت محاسباتی تأیید می شود. بیت کوین توسط هیچ بانک یا دولتی صادر نمی شود یا از آن پشتیبانی نمی شود.

همچنین بیت کوین به عنوان نوعی کالا، ارزش ندارد. این ارز دیجیتال، علی رغم اینکه در اکثر مناطق جهان به طور قانونی مجاز نیست، اما محبوبیت زیادی دارد و باعث راه اندازی صدها ارز دیجیتال شده که در مجموع به همه آنها آلت کوین گفته می شود. Bitcoin معمولاً با نام اختصاری “BTC” شناخته می شود.

 

نکات کلیدی

  • بیت کوین در سال 2009 به بازار عرضه شده و هم اکنون بزرگترین ارز رمزنگاری شده در جهان از نظر ارزش بازار است.
  • برخلاف ارز فیات، بیت کوین با استفاده از یک سیستم دفتر مرکزی غیرمتمرکز به نام بلاکچین است که ایجاد، توزیع، معامله و ذخیره می شود.
  • تاریخچه بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش متلاطم بوده است. در طول عمر نسبتاً کوتاه خود، چندین دوره رونق و سقوط را پشت سر گذاشته است.
  • بیت کوین به عنوان اولین ارز مجازی، به علت دستیابی به محبوبیت و موفقیت گسترده، الهام بخش بسیاری از ارزهای رمزپایه دیگر است.

بیت کوین چیست؟

سیستم بیت کوین، مجموعه ای از رایانه ها است (همچنین به آنها “نود” یا “ماینر” نیز گفته می شود) که همگی کد بیت کوین را اجرا می کنند و بلاکچین آن را ذخیره می کنند. از نظر استعاره، یک بلاکچین را می توان مجموعه یا زنجیره ای از بلوک ها دانست. در هر بلوک، مجموعه ای از معاملات وجود دارد.

از آنجا که تمام رایانه های بلاکچین، دارای لیست یکسانی از بلوک ها و تراکنش ها هستند و به طور شفاف پر شدن این بلوک های جدید را با معاملات جدید بیت کوین مشاهده می کنند، هیچ کس نمی تواند سیستم را فریب دهد.

 

آیا بیت کوین امن است؟

هر کسی – خواه “نود” بیت کوین را اجرا کنند یا نه – می تواند این معاملات را در زمان واقعی مشاهده کند. برای انجام یک عملیات خرابکارانه، یک هکر باید 51 درصد از قدرت محاسباتی بیت کوین را در اختیار بگیرد. بیت کوین از ژوئن 2021، حدود 10 هزار نود دارد و این تعداد در حال رشد است؛ در نتیجه چنین حمله ای حداقل با امکانات فعلی خیلی بعید است.

اما اگر حمله ای اتفاق بیفتد، استخراج کنندگان بیت کوین (افرادی که با رایانه های خود در شبکه بیت کوین حضور داذرند) به احتمال زیاد به یک بلاکچین جدید منتقل می شوند. پس تلاش بازیگر منفی برای رسیدن به حمله، بی اثر خواهد شد.

بالانس توکن های بیت کوین، با استفاده از “کلید” های عمومی و خصوصی که رشته هایی طولانی از اعداد و حروف هستند و برای ایجاد آنها، از الگوریتم رمزگذاری ریاضی استفاده شده است، حفظ می شوند.

کلید عمومی (قابل مقایسه با شماره حساب) عنوان آدرسی است که به دنیا منتشر می شود و دیگران ممکن است بیت کوین به آن ارسال کنند. منظور از کلید خصوصی (قابل مقایسه با رمز عابربانک) نیز یک کد محافظت شده است و فقط برای اجازه انتقال بیت کوین استفاده می شود.

کلیدهای بیت کوین را نباید با کیف پول بیت کوین اشتباه گرفت. این یک دستگاه فیزیکی یا دیجیتالی است که تجارت بیت کوین را تسهیل می کند و به کاربران امکان می دهد مالکیت سکه ها را ردیابی کنند. اصطلاح “کیف پول” کمی گمراه کننده است. زیرا ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین به این معنی است که هرگز “درون” کیف پول ذخیره نمی شود، بلکه به صورت غیرمتمرکز و بر روی بلاکچین قرار دارد.

 

تکنولوژی همتا به همتا

بیت کوین یکی از اولین ارزهای دیجیتالی است که از فناوری همتا به همتا، برای تسهیل پرداخت های فوری استفاده می کند. افراد و شرکتهای مستقل صاحب قدرت محاسباتی حاکم در شبکه بیت کوین (ماینر ها)، مسئول پردازش معاملات در بلاکچین هستند و انگیزه آنها پاداشی است که از این عمل به دست می آورند. یعنی دریافت بیت کوین جدید (استخراج شده از استخر ها) و هزینه های معاملاتی پرداخت شده در بیت کوین.

می توان این ماینرها را مرجعی غیرمتمرکز دانست که اعتبار شبکه بیت کوین را اعمال می کند. بیت کوین جدید با نرخ ثابت، اما به صورت دوره ای در حال کاهش، برای استخراج کنندگان منتشر می شود. در کل فقط 21 میلیون بیت کوین قابل استخراج است. تا ژوئن 2021، بیش از 18 میلیون بیت کوین استخراج شده و در گردش قرار دارد. کمتر از 2.5 میلیون بیت کوین برای استخراج مانده است.

به این ترتیب، بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه متفاوت از ارز فیات عمل می کنند. در سیستم های بانکی متمرکز، ارز با نرخ متناسب با رشد کالاها آزاد می شود. این سیستم برای حفظ ثبات قیمت در نظر گرفته شده است. یک سیستم غیرمتمرکز مانند بیت کوین، نرخ انتشار را زودتر از موعد و طبق الگوریتم تنظیم می کند.

خب؛ حالا تا حدودی می دانیم که بیت کوین چیست. اما سوال بعدی و این بار:

بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین فرآیندی است که بیت کوین طی آن منتشر می شود. به طور کلی، استخراج نیاز به حل معماهای دشوار محاسباتی برای کشف یک بلاک جدید دارد که به زنجیره بلوک اضافه می شود.

یک نود در طول استخراج بیت کوین، سوابق معاملات را در سراسر شبکه اضافه و تأیید می کند. ماینرها به ازای این تایید و امضا، مقداری بیت کوین پاداش می گیرند. هر 210،000 بلوک که به شبکه اضافه شود، مقدار پاداش نصف می شود. در سال 2009، پاداش هر بلوک 50 بیت کوین جدید بود. در 11 می 2020 یعنی با سومین نصف شدن، پاداش کشف هر بلوک به 6.25 بیت کوین کاهش یافت.

 

بیت کوین با چه چیزی استخراج می شود؟

وسیله استخراج بیت کوین چیست؟

از سخت افزارهای متنوعی می توان برای استخراج بیت کوین استفاده کرد. با این حال، برخی پاداش بالاتری نسبت به دیگران می گیرند. تراشه های رایانه ای خاصی، به نام مدارهای مجتمع مخصوص برنامه (ASIC) و واحدهای پردازشی پیشرفته تر، مانند واحدهای پردازش گرافیکی (GPU)، می توانند جوایز بیشتری کسب کنند. این پردازنده های استخراج دقیق، به نام “دکل های استخراج” شناخته می شوند.

یک بیت کوین به هشت رقم اعشاری (100 میلیونیم از یک بیت کوین) قابل تقسیم است و از کوچکترین واحد آن، به عنوان ساتوشی یاد می شود. پس در نتیجه، هر 100میلیون ساتوشی = 1 بیت کوین. در صورت لزوم و اگر استخراج کنندگان شرکت کننده این تغییر را بپذیرند، بیت کوین در نهایت قابل تقسیم به رقم اعشار بیشتر است.

 

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

هیچ کس نمی داند چه کسی بیت کوین را اختراع کرده است؛ حداقل نه به طور قطعی. ساتوشی ناکاموتو، نامی است که به شخص یا گروهی از افراد نسبت داده شده شده است که وایت پیپر بیت کوین را در سال 2008 منتشر کردند و روی نرم افزار اصلی بیت کوین کار کردند که در سال 2009 منتشر شد.

در سالهای گذشته، بسیاری از افراد به ساتوشی ناکاموتو بودن مظنون شده اند. اما تا ژوئن 2021، هویت واقعی ساتوشی همچنان پنهان است.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

دلیل مخفی شدن مخترع بیت کوین چیست؟

چند انگیزه احتمالی برای تصمیم مخترع بیت کوین مبنی بر مخفی نگه داشتن هویتش وجود دارد. اولین انگیزه حریم خصوصی است. همانطور که بیت کوین به محبوبیت بیشتری دست یافته است و به نوعی پدیده ای جهانی تبدیل شده، ساتوشی ناکاموتو احتمالاً مورد توجه بسیاری از رسانه ها و دولت ها قرار خواهد گرفت.

دلیل دیگر می تواند این باشد که هدف بیت کوین، ایجاد اختلال اساسی در سیستم های بانکی و پولی فعلی است. پس اگر به صورت گسترده تصویب شود، می تواند از ارزهای فیات حاکم بر کشورها پیشی بگیرد. این تهدید می تواند دولت ها را ترغیب کند که بخواهند علیه خالق آن اقدامات قانونی انجام دهند.

دلیل دیگر امنیت است. فقط با نگاهی به سال 2009 می فهمیم که در آن سال 32489 بلوک استخراج شده است. با نرخ پاداش 50 بیت کوین در هر بلاک، کل پرداختی در آن سال، 1،624،500 بیت کوین بود. ممکن است نتیجه گیری شود که فقط ساتوشی  و شاید چند نفر دیگر که در سال 2009 به استخراج مشغول بوده اند، بسیاری از این مقدار را در کیف پول خود ذخیره کرده اند.

شخصی که این مقدار بیت کوین را در اختیار داشته باشد، می تواند مورد هدف مجرمان قرار گیرد. خصوصاً از آنجایی که بیت کوین کمتر به سهام و بیشتر به پول نقد شباهت دارد، جایی که کلیدهای خصوصی لازم برای تأمین هزینه می توانند چاپ شوند و به معنای واقعی کلمه، می توان آن را شب ها زیر بالش گذاشت.

اگرچه احتمالاً مخترع بیت کوین اقدامات احتیاطی را برای ردیابی هرگونه انتقال بدون رضایت خود انجام داده، اما ناشناخته ماندن روش خوبی برای ساتوشی جهت پرهیز از حادثه است.

 

ملاحظات خاص

بیت کوین به عنوان نوعی روش پرداخت

بیت کوین را می توان به عنوان وسیله پرداخت محصولات فروخته شده یا خدمات ارائه شده پذیرفت. مثلا فروشگاه های گچ و سیمان، می توانند تابلویی با عنوان “بیت کوین قبول می کنیم” را به دیوار نصب کنند. معاملات را می توان با ترمینال سخت افزاری یا آدرس کیف پول مورد نیاز از طریق کدهای QR و برنامه های صفحه لمسی انجام داد.

یک تجارت آنلاین می تواند با افزودن این گزینه پرداخت به سایر گزینه های پرداخت آنلاین خود مانند کارت های اعتباری، پی پال و… به راحتی بیت کوین را بپذیرد. السالوادور، اخیرا به اولین کشوری تبدیل شد که بیت کوین را به عنوان پول قانونی مملکت، تصویب کرده است.

 

سرمایه گذاری در بیت کوین

بسیاری از طرفداران بیت کوین معتقدند که ارز دیجیتال، “آینده” است. بسیاری از افرادی که بیت کوین را تأیید می کنند، معتقدند که این سیستم پرداخت سریعتر و کم هزینه را برای معاملات در سراسر جهان تسهیل می کند. بیت کوین اگرچه توسط هیچ دولت یا بانک مرکزی ای پشتیبانی نمی شود، اما می تواند با ارزهای سنتی مبادله شود.

در واقع، نرخ ارز آن در برابر دلار، سرمایه گذاران و معامله گران علاقه مند به بازی های ارزی را به خود جلب می کند. اصلا یکی از دلایل اصلی رشد ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین این است که آنها می توانند به عنوان جایگزینی برای پول ملی، فیش و کالاهای سنتی مانند طلا عمل کنند.

در مارس 2014، سازمان امور مالیاتی اظهار داشت که همه ارزهای مجازی از جمله بیت کوین، به عنوان مایملک تحت پوشش مالیات قرار می گیرند نه به عنوان یک ارز. محبوب ترین روش جمع آوری ارز، خرید از صرافی ها است. اما این روش نیاز به دانش بالا، تجربه طولانی و آموزش های مداوم است و ریسک بالایی نیز به دنبال دارد.

نکته: روش های زیادی دیگری برای کسب و مالکیت بیت کوین وجود دارد.

بهترین روش برای خریدن بیت کوین چیست؟

یکی از این راه ها که بسیار کم ریسک است و از طریق آن می توانید بدون داشتن دانش خاصی، سود های خوبی کسب کنید، استفاده از ربات تریدر سیلیکون، محصول آسیک بوتز است. در صورتی که در بازار های مالی ضرر کنید، کسی پاسخگوی شما نخواهد بود و شما مال خود را از دست داده اید. مگر اینکه از پلن های بدون ریسک آسیک بوتز استاده کنید تا در صورت ضرر، خسارت شما از صندوق بیمه ما پرداخت شود.

investing in bitcoin risks

ریسک های مربوط به بیت کوین چیست؟

اگرچه بیت کوین به عنوان یک سرمایه معمول عادی طراحی نشده است، برخی از سرمایه گذاران سوداگر، پس از آنکه این ارز سریعا در ماه می 2011 و دوباره در نوامبر 2013 افزایش یافت، به سمت ارز دیجیتال کشیده شدند. بنابراین، بسیاری از مردم بیت کوین را با ارزش سرمایه گذاری آن خریداری می کنند نه به خاطر توانایی آن که بتواند به عنوان یک وسیله مبادله ای عمل کند.

با این حال، عدم وجود ارزش تضمین شده و ماهیت دیجیتالی بیت کوین به معنای خطرات ذاتی در خرید و استفاده از آن است. هشدار های زیادی توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA)، اداره حمایت مالی مصرف کننده (CFPB) و سایر آژانس ها در مورد این سرمایه گذاری صادر شده است.

مفهوم ارز مجازی هنوز جدید است و در مقایسه با سرمایه گذاری های سنتی، بیت کوین سابقه ای طولانی مدت یا اعتباری خاص برای پشتیبانی از خود را ندارد. این ارز هر چه محبوب تر می شود، کمتر و کمتر مورد آزمایش قرار می گیرد. هنوز هم تنها پس از یک دهه، تمام ارزهای دیجیتال در مرحله توسعه باقی مانده اند.

بری سیلبرت، مدیرعامل گروه ارزهای دیجیتال که شرکت های بیت کوین و بلاکچین را ایجاد یا در آنها سرمایه گذاری می کند، می گوید: “این تقریباً بالاترین ریسک و بالاترین بازدهی است که شما می توانید انجام دهید.”

 

ریسک نظارتی

بیت کوین رقیب ارز های دولتی بوده و ممکن است برای معاملات در بازار سیاه، دارک وب و دیپ وب، پولشویی، فعالیت های غیرقانونی یا فرار مالیاتی مورد استفاده قرار گیرد. در نتیجه، دولت ها ممکن است به دنبال تنظیم، محدود کردن یا ممنوعیت استفاده و فروش بیت کوین باشند. برخی از آنها همین الان این کار را انجام داده اند. از جمله دولت چین، انگلستان و… .

در سال 2015، دپارتمان خدمات مالی در وزارت امور خارجه نیویورک، آیین نامه ای را نهایی کرد که طبق آن شرکت هایی که خرید، فروش، انتقال یا ذخیره سازی بیت کوین را انجام می دهند، باید هویت مشتریان خود را ثبت کنند. هرگونه معامله ای به ارزش 10،000 دلار یا بیشتر باید ثبت و گزارش شود.

عدم وجود مقررات یکپارچه درباره بیت کوین (و سایر ارزهای مجازی) سوالاتی را درباره طول عمر، نقدینگی و جهانی بودن آنها ایجاد می کند.

 

خطر امنیتی

بیشتر افرادی که بیت کوین دارند و از آن استفاده می کنند، توکن های خود را از طریق عملیات استخراج به دست نیاورده اند. بلکه، آنها بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را در هر یک از بازارهای آنلاینی به نام صرافی های بیت کوین یا مبادلات ارزهای رمزپایه، خریداری کرده و یا می فروشند.

صرافی های بیت کوین کاملاً دیجیتالی هستند و مانند هر سیستم مجازی دیگر، در معرض خطر هکرها، بدافزارها و اشکالات عملیاتی قرار دارند. اگر سارقی به هارد دیسک رایانه صاحب بیت کوین دسترسی پیدا کند و کلید خصوصی وی را بدزدد، می تواند بیت کوین او را سرقت کرده و به حساب دیگری منتقل کند.

کاربران می توانند از این امر جلوگیری کنند؛ با اقداماتی نظیر نگهداری بیت کوین در رایانه ای که به اینترنت متصل نیست. همچنین با استفاده از کیف پول های فیزیکی، چاپ کلیدها و آدرس های خصوصی بیت کوین و عدم نگه داشتن آنها روی کامپیوتر، می توانند دست سارقین را از اموال خود کوتاه کنند.

هکرها همچنین می توانند صرافی ها را هدف قرار دهند و به هزاران حساب و کیف پول دیجیتالی که بیت کوین در آنها ذخیره می شود دسترسی پیدا کنند. برای مثال، دو حمله مهم و معروف که اخیرا رخ داده اند، هک صرافی کوکوین و هک صرافی لایو کوین بودند. این مسئله به ویژه با توجه به اینکه همه معاملات بیت کوین دائمی و غیرقابل برگشت هستند، مشکل ساز است.


این مطلب را از دست ندهید:

امنیت بیت کوین چیست؟ از کجا و چگونه تامین می شود؟


هر معامله ای که با بیت کوین انجام شود تنها در صورتی قابل برگشت است که شخصی که آن را دریافت کرده، بیت کوین دریافتی را پس دهد. هیچ شخص ثالث یا پردازنده پرداختی وجود ندارد. از این رو در صورت وجود مشکلی، هیچ منبعی برای محافظت و تجدیدنظر وجود نخواهد داشت.

 

ریسک بیمه و خطر تقلب

برخی از سرمایه گذاری ها از طریق شرکت حمایت از سرمایه گذاران اوراق بهادار بیمه می شوند. مثلا در ایالات متحده، حساب های عادی بانکی از طریق شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) بسته به حوزه قضایی تا یک مقدار مشخص بیمه می شوند.

به طور کلی، صرافی های بیت کوین و حساب های بیت کوین توسط هیچ نوع برنامه فدرال یا دولتی ای بیمه نمی شوند. در سال 2019، فروشنده بزرگ و پلتفرم معاملات SFOX اعلام کرد که می تواند سرمایه گذاران بیت کوین را با بیمه FDIC پوشش دهد، اما فقط برای بخشی از معاملات مربوط به پول نقد.

در حالی که بیت کوین از رمزگذاری کلید خصوصی برای تأیید مالکان و ثبت معاملات استفاده می کند، سارقین و کلاهبرداران ممکن است اقدام به فروش بیت کوین های نادرست کنند. به عنوان مثال، در ژوئیه 2013، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، علیه یک اپراتور، مبنی بر یک طرح پانزی مربوط به بیت کوین اقدام قضایی کرد. همچنین موارد مستندی از دستکاری قیمت بیت کوین، یکی دیگر از انواع رایج کلاهبرداری، وجود دارد.

 

ریسک بازار

مانند هر سرمایه گذاری دیگری، ارزش بیت کوین نیز می تواند نوسان داشته باشد. در واقع، ارزش ارز طی مدت کوتاهی که وجود داشته شاهد نوسانات شدید قیمت بوده است. مثلا قیمت بیت کوین در یک روز در سال 2013، 61٪ کاهش یافت؛ در حالی که رکورد افت قیمت یک روزه در سال 2014 به 80٪ رسیده بود.

اگر افراد کمتری بیت کوین را به عنوان ارز بپذیرند، ممکن است واحدهای دیجیتال، قیمت خود را از دست بدهند و بی ارزش شوند. در واقع، حدس و گمان هایی وجود داشت مبنی بر اینکه بیت کوین حباب است.

در حال حاضر رقابت زیادی وجود دارد و اگرچه بیت کوین نسبت به صدها ارز دیجیتال دیگر که به دلیل شناخت برند و پول سرمایه گذاری خطرناک آن ظهور کرده اند، پیشتاز است، دستیابی به موفقیت در فناوری ای به شکل سکه مجازی بهتر، همیشه برای آن تهدید محسوب می شود.

 

فورکینگ بیت کوین چیست؟

در طی سالهای پس از راه اندازی بیت کوین، موارد متعددی وجود داشته است که اختلاف نظرها بین جناحهای ماینر و توسعه دهندگان، باعث انشعابات گسترده ارزهای رمزپایه شده است. در برخی از این موارد، گروههایی از کاربران و استخراج کنندگان بیت کوین، پروتکل خود شبکه بیت کوین را تغییر داده اند.

این فرآیند به “فورکینگ” معروف است و معمولاً منجر به ایجاد نوع جدیدی از بیت کوین با نام جدید می شود. نمونه هایی از ارزهای رمزنگاری جدید که ایجاد شده اند، عبارتند از: بیت کوین کش (ایجاد شده در آگوست 2017)، بیت کوین گلد (ایجاد شده در اکتبر 2017) و بیت کوین SV (ایجاد شده در نوامبر 2017).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.