بیت کوین در ایران چگونه است؟ سود و زیان دو برابری نسبت به جهان

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
بیت کوین در ایران چگونه است؟ سود و زیان دو برابری نسبت به جهان

هر روزه، از من و شمایی که اطلاعاتی در مورد ارز های دیجیتال داریم یا روی آنها سرمایه گذاری می کنیم، سوالاتی در مورد آنها و اکثرا هم بیت کوین، پرسیده می شود. در این مقاله، وضعیت بیت کوین در ایران را بررسی خواهیم کرد.

توجه: نسبت ها و اعداد و ارقامی که در این مقاله بیان شده است، صرفا مثال هایی جهت تفهیم تئوری ها هستند و هیچ ارزش دیگری ندارند. ما هیچگاه بازار را بدون تحلیل و صرفا بر اساس حدس و گمان های تئوریک، پیش بینی نخواهیم کرد.

 

بیت کوین در ایران

ارز های دیجیتال در ایران بر مبنای دو فاکتور سود یا زیان می دهند.
1 – ارزش ارز های دیجیتال به دلار
2 – ارزش هر دلار به ریال

این روز ها که بازار ارز های دیجیتال در جهان صعودی است، و دلار هم در ایران قیمت رو به افزایشی را تجربه می کند، سرمایه گذاری روی بیت کوین، زدن دو تیر با یک نشان خواهد بود.
در ایران، ما نمی توانیم به صورت مستقیم و با ریال، بیت کوین خریداری کنیم. چرا که هیچ شاخصی، نسبت بیت کوین به ریال را نشان نمی دهد. هر شاخصی که نشان دهنده معادل ریالی بیت کوین است، در ابتدا ارزش بیت کوین به دلار را بررسی می کند و سپس با احتساب نسبت ریال به دلار، ارزش بیت کوین را به شما نمایش می دهد.

این قاعده نه تنها در مورد ایران، بلکه در مورد هر کشوری دیگری که صرافی های جهانی در آنها فعال نیستند، صدق می کند.

اما موضوع مورد بحث ما در این مقاله، ایران است.

ما در کشور هایی که ارز های دیجیتال را پشتیبانی نمی کنند، معادل ارز آن کشور را دلار خریداری می کنیم و با آن دلار، به خرید بیت کوین می پردازیم. لازم نیست این کار را واقعا انجام دهیم، اما مقایسه نسبت ها، عملا همین روند را رقم می زنند.

اگر شما از من طلا یا سکه طلب کنید، این دارایی ها در کشور به طور رسمی معامله می شوند. پس قیمت طلا یا سکه ای که به شما خواهم داد را از روی بازار داخلی ایران محاسبه می کنم. حالا تصور کنیم که شما از من بیت کوین می خواهید. من ابتدا قیمت بیت کوین به دلار را بررسی می کنم. سپس دلار را به ریال معادل سازی می کنم و با تناسبی که به دست می آورم، مقدار ریالی را که از شما بابت بیت کوین دریافت خواهم کرد را محاسبه می کنم.

 

بیت کوین در ایران دو برابر سود دارد

حالا ما مقداری بیت کوین داریم. بیایید چند تئوری را بررسی کنیم.

  • اگر بازار بیت کوین در جهان و بازار دلار در ایران، هر دو صعودی باشند، ما از روی هر دوی آنها سود خواهیم کرد.
  • در صورتی که بازار دلار صعودی و بازار بیت کوین ثابت باشد، ما فقط روی دلار، سود کرده ایم.
  • اگر بازار دلار ثابت و بازار بیت کوین صعودی باشد، ما فقط روی بیت کوین سود کرده ایم.

مثلا:

ما در تاریخ x یک بیت کوین خریده ایم.

حالا نسبت به آن تاریخ، بازار بیت کوین ثابت بوده است. اما بازار دلار دو برابر شده. پس سرمایه ما نیز دو برابر شده و ثابت نمانده است.

یا برعکس. دلار ثابت بوده است اما بیت کوین رشد دو برابری داشته. باز هم سرمایه ما ثابت نیست و دوبرابر شده است.

حالا فرض کنید که هم قیمت بیت کوین و هم قیمت دلار، 2 برابر شده است. در این صورت سرمایه ما 4 برابر می شود. اگر قیمت بیت کوین 4 برابر شود و قیمت دلار دو برابر، سرمایه ما 8 برابر شده است.

سود های مرکب، در یکدیگر ضرب می شوند و سرمایه ما را بالا می برند. نکته قابل توجه این است که همچین اتفاقی هر روز مقابل چشمان ما می افتد و ما گاهی در خواب هستیم. ما با افزایش قیمت دلار، نا امیدتر می شویم. در حالی که نوسان گیر ها و تریدر ها، با استفاده از سود های مرکب، روز به روز قدرتمندتر و ثروتمندتر می شوند!!

 

هر که سودش بیش، ریسکش بیشتر!!

حالا اجازه دهید سناریو های زیان را هم بررسی کنیم.

اگر دلار سقوط کند و نصف شود، بیت کوین با روند صعودی خود، می تواند از سرمایه ما محافظت کند. اما به شرطی که آن را به دید بلند مدت نگاه کنیم.

حال اگر بازار بیت کوین نزولی باشد، دلار نمی تواند از سرمایه ما محافظت کند. این موضوع با منطق کاملا سازگار است. بازار نزولی بیت کوین با فرض بر اینکه بازار دلار ثابت است، باعث خواهد شد که تعداد دلار های ما کمتر شود. باز هم تاکید می کنم، ما به صورت بالفعل بیت کوین داریم نه دلار. اما چون نیاز است که ارزش آن را با دلار بسنجیم و سپس آن دلار را به ریال تبدیل کنیم، به صورت بالقوه دلار هم داریم.

اما بدترین ریسک و خطرناک ترین اتفاقی که ممکن است برای ما بیوفتد، این است که هم دلار و هم بیت کوین، سیر نزولی پیدا کنند. اینبار ما ضرر مرکب را تجربه خواهیم کرد. اگر هر دوی آنها نصف شوند، سرمایه ما 1 چهارم خواهد شد. اگر یکی از آنها نصف شود و دیگری 1 چهارم، سرمایه ما به 1 هشتم نزول پیدا خواهد کرد. پس قطعا هر که سودش بیش، ریسکش بیشتر!!

یک لحظه تئوری ها را کنار بگذاریم و واقع بین تر باشیم. دور از انتظار نیست که با اتفاقات روز، قیمت دلار افت کند. اما بیت کوین، طبق معتبر ترین پیش بینی ها، در آینده ای نه چندان دور سود های دراماتیکی به جیب سرمایه گذاران واریز خواهد کرد.

این مقاله در 29 آذر 99 نوشته شده است. قیمت بیت کوین در آن زمان، 20,000 دلار بود.

 

بیایید تئوری ها را با اعداد و ارقام بررسی کنیم

قیمت بیت کوین = 20000 دلار      قیمت دلار در ایران = 25000 تومان

پس قیمت بیت کوین در ایران = 500.000.000 تومان

اگر بیت کوین دو برابر شده و به 40000 دلار برسد، با فرض اینکه قیمت دلار ثابت مانده است، تعداد دلار های ما از 20000 هزار، به 40000 هزار صعود کرده است. پس ما به جای 20000 هزار دلار، 40000 هزار داریم. با قیمت 25000 هزار تومان، سرمایه ما 1 میلیارد تومان خواهد بود. این یعنی دو برابر سود.

حالا برعکس. بیت کوین ثابت است و دلار، دو برابر شده است. در این صورت، ارزش دلار های ما در ایران افزایش یافته و باز هم سرمایه ما 1 میلیارد شده است که این هم یعنی سود دو برابر.

نکته: این افزایش قیمت، ربطی به بیت کوین ندارد. اگر ما مستقیما روی دلار هم سرمایه گذاری می کردیم، باز هم همین سود را می بردیم. پس در خارج از کشور، این افزایش ارزش عملی نخواهد بود و سرمایه ما فقط با ارزش بیت کوین، نوسان خواهد کرد.

 

حالا به سود مرکب می رسیم

سود مرکب را با دو مثال برای شما آشکار تر خواهم کرد.

ارزش دلار، دو برابر شده و به 50000 تومان می رسد. ارزش بیت کوین، دو برابر شده و به 40000 هزار دلار می رسد. هم تعداد دلار های ما افزایش یافته و هم ارزش آنها. پس، سرمایه ما 4 برابر شده و به مبلغ 2.000.000.000 تومان خواهد رسید.

حالا کمی نسبت ها را ارتقا می دهم. دلار 2 برابر شده و 50000 هزار تومان قیمت دارد. بیت کوین، 4 برابر رشد داشته و قیمتی معادل 80000 دلار دارد. در این صورت داریم: 50000 ضربدر 80000 مساوی است با 4.000.000.000 تومان وجه رایج مملکت که 8 برابر سرمایه اولیه ما خواهد بود.

زیبایی این نوع از سود مرکب، این است که بیت کوین، تعداد دلار های ما را افزایش داده است.

 

بیایید اعداد و ارقام را در ضرر بررسی کنیم

ارزش دلار در ایران نصف شد و به 12500 تومان رسید. در این حالت، ما یک بیت کوین 20 هزار دلاری داریم که با دلار 12500، سرمایه ما 250 میلیون تومان خواهد بود. باز هم این ضرر فقط به داخل ایران مربوط است و در خارج از کشور، ارزش سرمایه ما حفظ شده است.

اما سقوط بیت کوین، اثر بدتری خواهد گذاشت. اگر ارزش بیت کوین نصف شود و ارزش دلار ثابت بماند، تعداد دلار های ما 10000 دلار است که با محاسبه دلار 25000 تومانی، ارزشی معادل 250 میلیون تومان خواهد داشت. اما اثر بدتر آن این است که این کاهش ارزش، متوجه سرمایه ما در بیرون از کشور نیز خواهد بود.
اما تئوری واقع بینانه تر این است که دلار سیری نزولی را طی کند. اما بیت کوین روندی صعودی پیش گرفته و با افزایش تعداد دلار هایمان، سرمایه ما را نه تنها حفظ کند، بلکه افزایش نیز بدهد. اگر بیت کوین نصف شود و دلار دو برابر، بازهم ارزش سرمایه ما حفظ خواهد شد؛.اما فقط در داخل ایران.

پس نتیجه می گیریم: تاثیری که نوسان بیت کوین روی سرمایه خواهد گذاشت، “تعداد” دلار های ما را افزایش یا کاهش می دهد و سرمایه ما به صورت جهانی بالا و پایین خواهد شد. اما نواسانات دلار، “ارزش” دلار ما را کاهش یا افزایش می دهد و اثرات آن فقط متوجه داخل ایران خواهد شد. این اتفاق، حتی اگر مستقیما روی دلار سرمایه گذاری کنیم، خواهد افتاد.

 

جمع بندی تئوری های بیت کوین در ایران

بدترین سناریوی ممکن این است که بیت کوین و دلار همزمان افت کنند. در این صورت، ما به خاک سیاه خواهیم نشست.

اما بیایید به عقلمان رجوع کنیم و ببینیم چقدر ممکن است این اتفاق رخ دهد.

در مورد بیت کوین که اکثر بزرگان مالی، از رشد های حماسی آن سخن می گویند.

در مورد دلار هم که در کجای تاریخ دیده شده است که در ایران، افت کند؟ اصلا بهتر. بگذارید دلار افت کند تا اصطلاحا “مملکت ارزونی بشه”.
در اینجا، می رسیم به بهترین و زیبا ترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد. اوج قدرت سود مرکب، در جمله تئوری بعدی نهفته است و این تئوری مخصوص ایران است.

اگر دلار افت کند، در نتیجه “مملکت ارزانی خواهد شد”. از طرف دیگر، بیت کوین ارتقا می یابد و مقدار سرمایه ما را نه تنها حفظ می کند، بلکه افزایش نیز می دهد. کلا بیت کوین محافظ خوبیست برای سرمایه!!

حالا دلار پایین آمده و مملکت ارزانی شده است. بیت کوین نیز مقدار عددی سرمایه ما را حفظ کرده و ارتقا نیز داده است. پس…

!!! این یعنی افزایش قدرت خرید ما در ایران !!!

 

دست نگه دارید!!

برای بار سوم در این سایت یادآوری می کنم:

هیچ قطعیتی در بازار های مالی وجود ندارد. فقط با پولی که تحمل از دست دادنش را دارید وارد شوید.

لطفا خانه و زندگی خود را نفروشید!!

ما با ربات تریدر سیلیکون و پلن های بدون ریسک خود، به شما کمک خواهیم کرد.تا با هر مقدار که می توانید سرمایه گذاری کنید، بیشترین سود را از بازار دریافت کنید. برای شروع به صفحه اصلی مراجعه کنید. همکاران من در پشتیبانی، آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.