امنیت بیت کوین از کجا چگونه تامین می شود؟

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
امنیت بیت کوین از کجا چگونه تامین می شود؟

بلاکچین بیت کوین در تاریخ ده ساله خود، مقاومت قابل توجهی داشته و خود را از نظر امنیت ثابت کرده است. این مسئله به تنهایی، دلیل کافی به سرمایه گذاران می دهد که عاشق آن باشند. با ما همراه باشید تا در ادامه، عوامل موفقیت پادشاه کریپتوکارنسی در امنیت را بررسی کنیم.

همین حالا، یک شرکت، یک وبسایت یا یک شبکه را نام ببرید…

.

.

.

دقیقا آنچه که نام بردید، احتمال هک شدنش وجود دارد. گوگل، مایکروسافت، فیسبوک و حتی مک آفی. همانگونه که امن ترین بانک ها و صندوق های دنیا، احتمال غارت شدنشان وجود دارد.


در این مورد بخوانید: کوکوین هک شد. 150 میلوین دلار از این کریپتو صرافی غارت شد!!!


با رشد 71 درصدی هک ها، این سوال پیش می آید: آیا شبکه بیت کوین نیز می تواند هک شود؟ به هر حال، با تقریباً 335 میلیارد دلاری که درونش در گردش است، هدفی وسوسه انگیز به نظر می آید.

من هیچوقت دوست ندارم بگویم “هیچوقت”. اما پاسخ این است: تقریباً نه. در واقع، بیت کوین در تاریخ ده ساله خود به طرز قابل توجهی در برابر شوک ها و استرس ها مقاوم بوده است. و در حالی که صرافی های کریپتو، به طور ناامید کننده ای هک شده اند و فروشگاه های آنها در بیت کوین، توزیع مجدد شده است، به خطر انداختن و کنترل شبکه بیت کوین به خودی خود چشم انداز بسیار ترسناکی است.

به این دلیل که بلاکچین بیت کوین رمزنگاری شده، برگشت ناپذیر، توزیع شده و عمومی است. به این دلیل، می توان گفت امنیت بیت کوین بسیار بالاست.

 

بیت کوین از روش رمزنگاری Public Key استفاده می کند

به طور خاص، “رمزنگاری کلید عمومی“، بدان معناست که از کلید خصوصی و عمومی برای اطمینان از اصالت و یکپارچگی معاملات استفاده می شود. امضای دیجیتال بیت کوین با استفاده از چیزی به نام الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضوی (ECDSA) انجام می شود.

اگر کسی بخواهد که یک کلید خصوصی را از یک کلید عمومی مشخص استخراج کند، تنها یک راه دارد. او باید به صورت بی امان، کلید های خصوصی را، هر مقدار که وجود دارند، آزمایش کند تا ببینید آیا کلید عمومی مربوطه تولید می شود یا خیر. از نظر عملی، این کار غیرممکن است. زیرا کلید های عمومی و خصوصی، از کاراکتر هایی به دست می آیند که تعداد آنها 1077 تاست.

 

تراکنش های بیت کوین غیرقابل برگشت هستند

نکته هوشمندانه در مورد امنیت بیت کوین، این است که روی بلاکچین اجرا می شود. “بلاک” فقط دسته ای از معاملات تازه پردازش شده است. هر بلاک با عملکرد رمزنگاری یک طرفه، به مجموعه معاملات قبلی متصل می شود و یک “زنجیره” را تشکیل می دهد که به آن می گویند زنجیره بلاک یا BlockChain.

بلاکچین یک دفتر نوشتاری است. می توانید اطلاعات را به آنها اضافه کنید. اما بلاک ها، پس از نوشتن،قابل اصلاح نیستند. گویی تمام معاملات زیر وزن بلاک های دیگر دفن شده اند.

این بدان معناست که مردم نمی توانند به راحتی معامله ای که یک هفته از آن گذشته است را مرجوع کرده و برگشت بزنند.

 

امنیت بیت کوین با استفاده از یک دفتر توزیع شده تامین می شود

اکوسیستم مالی سنتی، برای ثبت سوابق معاملات و جلوگیری از معاملات جعلی، به بخش های متمرکزی مانند بانک ها متکی است. اما این بدان معناست که شما به آن طرف ها اعتماد دارید و می دانید که با حسن نیت عمل می کنند. اما هر یک از این طرفین می توانند دفتر معاملات را جعل کرده یا یک تراکنش را برگشت بزنند. بلاکچین ها متفاوت هستند. آنها نوعی فناوری دفتر کل توزیع شده هستند. به جای اینکه پول شما در یک پایگاه داده متمرکز بنشیند و در یک نقطه قابل شکست باشد، به نوعی در همه جا ثبت می شود. (یا به عبارت دقیق تر، سابقه معاملات بین بسیاری از بخش های جداگانه توزیع می شود).

این موضوع در ابتدا ممکن است چیز بدی به نظر برسد، اما اینطور نیست. هر کسی که نرم افزار Bitcoin را با یک “Node” یا همان دستگاه، اجرا می کند، وظیفه دارد که روی تراکنش ها نظارت داشته باشد. اکثر Node ها باید کم و بیش در مورد دقیق بودن و صحیح بودن یک تراکنش، موافقت خود را اعلام کنند و آن تراکنش را تایید کنند. (نگران نباشید. این عمل خودکار است. بنابراین هیچ کس هر 10 دقیقه یک بار در یک بلوک جدید روی “OK” کلیک نمی کند.)

کسی که بخواهد بلاکچین برباید، به بیش از اینها نیاز دارد. برای بلاکچین بیت کوین، انجام چنین حمله ای نیاز به کسب تایید و هماهنگی منابعی فراتر از قدرتمندترین کشورها دارد. با وجود افراد مختلفی که این نرم افزار را اجرا می کنند  و علاقه جمعی برای حفظ امنیت این سکه با ارزش، ربودن بلاکچین غیرممکن و یا بسیار سخت و دشوار خواهد بود.

شاید با کمک بیگانگانی که در ساخت اهرام، به مصریان باستان کمک کردند، نفوذ به بلاکچین و دزدیدن بیت کوین، امکان پذیر باشد.

 

بلاکچین بیتکوین عمومی است

همه می توانند تراکنش های موجود در بلاکچین بیت کوین را مشاهده کنند. این یک دفتر عمومی است. با وجود اینکه مردم می توانند داخل کیف پول شما را مشاهده کنند و بدانند چه چیزی درون آن است، اما تا وقتی نشانه هایی بروز ندهید، نخواهند فهمید که این کیف پول متعلق به شماست. زیرا وجوه شما در یک آدرس مستعار است. علاوه بر این، آنها نمی توانند پول شما را بگیرند. فقط شخصی که کلید خصوصی آدرس Bitcoin را در اختیار دارد می تواند وجوه را جابجا کند.

نکته اساسی: به دلیل این شفافیت، همه می توانند دفتر معاملات را ببینند و تأیید کنند همه چیز در چه وضعیتی است. هر کسی قادر به بررسی سیستم است و این شفافیت باعث اعتماد مردم به بیت کوین شده است.


مطالب مرتبط

5 دلیل بسیار مهم برای سرمایه گذاری روی بیت کوین در سال 2021

مسئولان نگران حریم خصوصی در یک بیمارستان مجهز به بلاکچین در چین هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.