ریپل XRP درحال تجربه اتفاقات عجیب و غریبی است. کلاه برداری؟؟؟

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
ریپل XRP درحال تجربه اتفاقات عجیب و غریبی است. کلاه برداری؟؟؟

آلت کوین ریپل XRP این روز ها، اتفاقات و نوسان های عجیبی را تجربه می کند. این اتفاقات عجیب، در پی شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهاردار آمریکا از ریپل در حال رخ دادن است. در ادامه، به بررسی اوضاع این روز های رپیل خواهیم پرداخت.

اتفاقات-عجیب-و-غریب-ریپل-xrp

توجه: در زمان انتشار این توییت روند بازار صعودی شده است اما کاربر از آن بی خبر است.

سقوط آزاد !

توییت بالا، توسط یک کاربر ایرانی منتشر شده است. این توییت، یکی از چندین هزار تایی است که طی روز های گذشته، در سرتاسر جهان، حاکی از ضرر های شدیدی است که به سرمایه گذاران وارد شده است.

موضوع از این قرار است که XRP، از هفته گذشته تا قبل از بامداد امروز، سقوط وحشتناکی را تجربه کرده است. آلت کوین، در هفته اخیر بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داده و یک چهام این سقوط، در 24 ساعت پایانی هفته اتفاق افتاده است.

خبرگزاری های داخلی، این موضوع را فقط به عنوان یک خبر بازتاب دادند. اما پشت پرده، شاید اتفاقات دیگری در جریان است. در اواخر روز 23 سپتامبر، یک ریزشارپ غیر معمول مشاهده می شود که قیمت XRP برای لحظاتی روی 0.22 دلار بوده و سریعا به محل قبلی خود بازگشته است.

منبع: TradingView

 

نبرد حقوقی کمیسیون بورس آمریکا و ریپل

در دادخواست SEC، نام بنیانگذار ریپل، کریستین لارسن و مدیر عامل شرکت، برد گارلینگهاوس قید شده است.

بر اساس این دادخواست که روز دوشنبه در دادگاه منهتن تنظیم شده است، این شرکت از سال 2013 تاکنون، 1.3 میلیارد دلار از طریق عرضه ثبت نشده اوراق بهادار جمع آوری کرده است. اگر این ادعا ثابت شود، طبق قانون ایالات متحده، XRP به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته خواهد شد.

مارک برگر، معاون بخش اجرایی کمیسیون بورس و اروراق بهادار آمریکا (SEC)، پس از طرح شکایت در روز دوشنبه گفت:

“ما ادعا می کنیم که ریپل و مدیران آن طی چند سال نتوانسته اند مقررات اصلی حمایت از سرمایه گذاران را برآورده کنند. در نتیجه سرمایه گذاران فاقد اطلاعاتی هستند که حق آنها بوده است”.

  • SEC در بیانیه ای مطبوعاتی اظهار داشت:

“متهمان نتوانسته اند پیشنهادات و فروش XRP خود را ثبت کنند. بر خلاف مقررات ثبت قوانین اوراق بهادار فدرال، آنها هیچ معافیتی از ثبت ندارند.”

پاسخ ریپل:

مدیر عامل شرکت ریپل، بردلی گارلینگ هاوس در اوایل هفته جاری به کارمندان خود گفت که این دادخواست “کاملاً غیر منطقی” بوده و این شرکت، همیشه سعی کرده است که با رگولاتور ها “بیش از حد ارتباط برقرار کند و تا آنجا که ممکن است شفاف باشد”.

وی ادعا کرد که این اقدام حقوقی، اساساً ناشی از عدم درک اینکه XRP یک ارز دیجیتال است نه یک سهام بورسی، از سوی SEC بوده است.

  • او گفت:

“واضح است که همه این ها، مبتنی بر ادعای غیر منطقی SEC است که XRP، از نظر آنها، به نوعی یک سهام در بازار است”.

“ما به شدت خواهیم جنگید و ادعای خود را اثبات خواهیم کرد. از طریق این پرونده قوانین روشنی برای صنعت در ایالات متحده بدست خواهیم آورد. ما نه تنها در سمت درست قانون هستیم، بلکه در سمت درست تاریخ خواهیم بود.”

آقای گارلینگهاوس همچنین عدم اقدام SEC در برابر سایر ارزهای رمزپایه اصلی، از جمله بیت کوین و اتریوم را خواستار شد. وی ادعا كرد كه آنها “دو ارز مجازی تحت كنترل چین” بوده و آخرین اقدام باعث انتقال نوآوری در صنعت ارزهای رمزپایه به چین می شود.

ویتالیگ بوترین، بنیانگذار اتریوم، این درخواست را در توییتر به سخره گرفت.

 

چرا فروش XRP، عرضه اوراق بهادار محسوب می شود؟

به غیر از فروش ارز رمزنگاری شده تحت عنوان یک محصول سرمایه گذاری، SEC ادعا می کند که فروش دوره ای 48.2 میلیاردی XRP که در یک حساب سپرده نگهداری می شود، به عنوان فروش ثبت نشده یک اوراق بهادار محسوب می شود. ریپل ترجیح می دهد که برای افزایش نقدینگی ارز و تقویت بازارهای XRP، آن را در حساب سپرده بفروشد.

XRP سومین ارز بزرگ بازار است که سقف آن در بازار 20.7 میلیارد دلار است. پیش از این، این ارز توسط جامعه، Ripple XRP نامیده می شد. اما این شرکت تلاش زیادی کرد تا از عنوان کوین فاصله بگیرد و آنرا XRP خالی بنامد.

این شکایت نشان می دهد که لارسن و گارلینگهاوس در ساخت و ترویج فروش XRP کمک کرده و همچنین فروش شخصی ثبت نشده رمزارز را با مبلغ 600 میلیون دلار انجام داده اند. ریپل اولین شرکت مورد انتقاد SEC نیست. این آژانس اخیراً با خالق blockchain EOS Block.One برای فروش اوراق بهادار 4 میلیارد دلاری خود مقابله کرده است. همچنین به دلیل فروش رمزهای خصوصی 1.7 میلیارد دلاری، پیگیر اپلیکیشن تلگرام نیز شده بود.

 


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

ما در آسیک بوتز، این کار را از دو طریق برای شما امکان پذیر کرده ایم.

جهت ورود به دنیای کریپتو کارنسی، روی لینک های زیر کلیک کنید.

روش اول: ربات تریدر سیلیکون          روش دوم: پلن های بدون ریسک

همچنین، توصیه می کنیم پیش از شروع، مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

بیت کوین در ایران چگونه است؟ سود و زیان دو برابری نسبت به جهان


 

وضعیت بازار آلت کوین ها

صنعت آلت کوین ها، پس از علنی شدن اقدام SEC علیه ریپل، شاهد روند نزولی گسترده ای است. اما برخی سکه ها همچنان در حال افزایش هستند. در پی انتشار اخباری مبنی بر اینکه ریپل درگیر یک نبرد حقوقی با SEC بر سر XRP شده است، مجموعه ای از ارزهای رمزپایه سقوط کرده اند.

ارزهای رمزنگاری شده غیر از بیت کوین، معمولاً به عنوان “آلت کوین” شناخته می شوند و بسیاری از این دارایی ها در معرض کشش یا پایین آمدن با تحرکات عمده بازار قرار دارند. قیمت XRP به دنبال اعلام اقدام SEC علیه ریپل، به نصف کاهش یافت و بسیاری دیگر از آلت کوین ها نیز در این آتش سوختند.

تصویر زیر، وضعیت چند آلت کوین را در هفت روز اخیر، نشان می دهد.

 

بازگشت 30 درصدی ریپل

بامداد روز جمعه 5 دی ماه 99 به وقت ایران و 25 دسامبر 2020، ساعت 00:00 به وقت گرینویچ، وبسایت Investing، خبر رشد 30 درصدی ریپل را می داد که نشان دهنده بازگشت بازار بود.

همانطور که در تصویر زیر مشخص است، روند بازگشت ریپل ساعت 21 به وقت محلی (00:30 به وقت تهران) آغاز شد و در کمتر از 3 ساعت، قیمت سقوط کرده ریپل از 0.24 دلار به بیش از 0.37 دلار رسید. در ساعات بعد، حرکت رو به پهلویی را شاهد بودیم. در ساعات آینده نیز، مشخص نیست که شاخص چگونه حرکت خواهد کرد. اما صف فروش همچنان پا برجاست.

منبع: TradingView

 

نوش جان !!

 

آینده XRP و SEC چه خواهد بود؟

ریپل و XRP هم اکنون درگیر چالش بی سابقه ای هستند. یک ارگان دولتی، بر علیه آنها اقامه دعوی کرده است.

در 22 دسامبر سال 2020، ریپل اعلام کرد که انتظار دارد از طرف دولت ایالات متحده، علیه آنها شکایت شود. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) استدلال می کرد که XRP، توکن شرکت ریپل، یک اوراق بهادار است. از آنجایی که ریپل، توکن خود را بدون عبور از کانال های رسمی می فروخت، این بدان معنا بود که XRP به طور غیرقانونی فروخته شده است. فقط یک روز بعد، SEC رسماً ریپل را به جرم جمع آوری غیرقانونی 1.3 میلیارد دلار متهم کرد.

اما اینکه این دادخواست معتبر است یا نه، به تعریف XRP بستگی دارد. در این دادخواست آمده است که افزایش سرمایه ریپل XRP، از طریق فروش غیرقانونی اوراق بهادار بوده است. اگر ثابت شود XRP طبق ادعای ریپل یک رمزارز است نه یک اوراق بهادار، شرکت می تواند تبرئه شود.

 

ادعایی ناگهانی!

مسئولان ریپل، مدتی پیش نسبت به درگیری احتمالی با رگولاتور های ایالات متحده هشدار داده بودند. در حقیقت، در تاریخ 3 دسامبر سال 2020، گارلینگهاوس در CNN حاضر شد و اظهار داشت که وضعیت نظارتی XRP مشخص نیست. در آن زمان، گارلینگهاوس از توانایی این شرکت برای فعالیت در ایالات متحده ابراز نگرانی کرد. با این حال، وی افزود که فقط 5 درصد از مشتریان ریپل در ایالات متحده مستقر هستند.

چارت سه ما اخیر ریپل    منبع: TradingView

این اظهارات گارلینگهاوس، حدودا 10 روز پس از صعود شارپی قیمت ریپل بیان شد (به چارت توجه کنید). سوالی که پیش می آید، این است که چرا وقتی حرکت بازار، کاملا رو به پهلو بوده یا در طول 8 سالی که XRP در حال خرید و فروش بوده است، مسئولان ریپل نگرانی ای از این بابت نداشته اند؟

XRP، که ریپل می گوید برای معاملات بزرگ مالی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، می تواند به راحتی یک ارز (واحد پول و نه رمز ارز) محسوب شود. تا زمانی که این دادخواست به اطلاع عموم نرسیده بود، هیچ دلیلی وجود نداشت که به طور قطع گفته شود SEC در تلاش است تا XRP را به این عنوان معرفی کند.
اما این اتفاق افتاد. در نتیجه این اعلامیه، قیمت XRP با کاهش 46٪ در یک روز، به 0.24 دلار سقوط کرد. سقف قیمت های اخیر حدود 0.75 دلار بوده است.

 

تخلیه سرمایه، حذف از صرافی ها، تبدیل شدن به شبح

کاهش قیمت با فرار سرمایه گذاران نهادی و خرده فروشان، تقویت شد. بیت وایز، یک صندوق ذخیره کریپتو که ده دارایی برتر رمزنگاری شده را در اختیار دارد، XRP های خود را کاملا به فروش رساند. قبل از تخلیه، XRP دقیقا 3.8 درصد از پورتفوی بیت وایز را تشکیل می داد.

هنگامی که کاربران توییتر مانند مرغ های بی سر، به این طرف و آن طرف می دویدند، فرایند حذف از لیست (Delisting) نیز درحال انجام بود. تعدادی از صرافی های بزرگ، از ترس مواجه شدن با موشکافی دولت آمریکا، XRP را از لیست خارج کردند. این اتفاق باعث شد که سوء ظن ها شعله ور تر شوند.

نظر بسیاری از علاقه مندان به کریپتو مبنی بر اینکه “XRP” به بانک های متمرکز “فروخته” شده است، به این سوء ظن ها دامن زد.

این واقعیت که ریپل از این دادخواست آگاهی داشته است، این سوء ظن را ایجاد کرد که این شرکت اعلامیه را تا پس از 11 دسامبر سال 2020 عقب انداخته است.

جالب اینجاست که ادعاهایی وجود دارد که جد مک کالب، بنیانگذار ریپل، 49 میلیون دلار XRP را قبل از دامپینگ قیمت، منتقل کرده است. مک کالب، پس از ترک XRP به عنوان مدیر ارشد فناوری استلار (یک کریپتوکارنسی رقیب) مشغول به کار شد. استلار طی دادخواستی با ریپل و صرافی Bitstamp، توانست 100 میلیون XRP دریافت کند.

وجوه از کیف پول تسویه حساب، به یک کیف پول شخصی منتقل شده است که گویا متعلق به مک کالب است. جابجایی این منابع مالی، فروش گسترده ای را نشان می دهد و این موضوع، منجر به افزایش اتهامات کلاهبرداری ریپل، توسط کاربران شده است.

اتفاقات-عجیب-و-غریب-ریپل-xrp

از طرفی دیگر، برخی معتقدند که XRP به طور واضح یک واحد پول است. اعلام این دادخواست قبل از علنی شدن توسط دادگاه، ممکن است نقشه ای از طرف ریپل باشد. از نظر تئوری، این علنی شدن، دولت ایالات متحده را مجبور می کند اوراق بهادار را به گونه ای تعریف کند که تیم حقوقی آنها بتواند در دادگاه مبارزه کند. طرفداران این تئوری، معتقدند که گارلینگهاوس یک نابغه است و می خواهد با این روش SEC را مجبور کند که دست خود را برای عموم مردم رو کند.

اتفاقات-عجیب-و-غریب-ریپل-xrp

 

آینده XRP چه خواهد بود؟

پیشبینی آینده XRP دشوار است. اما تاریخ چنین مواردی را دیده است که به فاجعه ختم نمی شوند. این دادخواست می تواند پرهزینه باشد، اما با حضور سیاستمداران طرفدار کریپتو در کنگره، ممکن است ورق به سمت ریپل باشد.

جی کلیتون، که در دوره تصدی خود، برنامه های مربوط به صندوق های ETF کریپتو را رد کرد، از سمت خود به عنوان رئیس SEC استعفا داده است. رئیس جمهور منتخب، جو بایدن نیز می تواند سیاست را متزلزل کند.

در مواردی مشابه، برخی از عرضه های اولیه کوین (ICO) با مشکل قانونی روبرو شدند. آنها دعاوی را باختند اما هنوز روی پاهای خود ایستاده اند. بنیاد Tezos، امسال با یک دادخواست روبرو شد که در آن سرمایه گذاران گفتند عرضه اولیه کوین، فروش بدون مجوز اوراق بهادار است.

تزوس در این دادخواست 25 میلیون دلار خسارت پرداخت اما دادگاه در مورد اوراق بهادار بودن آن، تصمیمی نگرفت. اگر چه این ضربه دردناکی بود، اما صدمه زیادی به Tezos که محدوده بازار 1.5 میلیاردی دارد، وارد نکرد.

همچنلن، در آگوست 2019، برنامه پیام رسان Kik به برگزاری فروش غیرمجاز اوراق بهادار متهم شد. در اکتبر سال 2020، دادگاه ها سرانجام حکم دادند که توکن ها در واقع اوراق بهادار بودند. آنها کیک را فقط 5 میلیون دلار جریمه کردند.

حتی اگر ریپل در این پرونده شکست بخورد، آنها می توانند به فعالیت خود در خارج از ایالات متحده ادامه دهند. آنها در جاهای دیگر با چنین محدودیت هایی روبرو نیستند و اگر از ایالات متحده کاملا دیپورت شوند، فقط 5 درصد از مشتریان خود را از دست خواهند داد.

ظاهراً این نبرد حقوقی، حتی در صورت شکست پایان ریپل نخواهد بود.


چگونه روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟؟

ما در آسیک بوتز، این کار را از دو طریق برای شما امکان پذیر کرده ایم.

جهت ورود به دنیای کریپتو کارنسی، روی لینک های زیر کلیک کنید.

روش اول: ربات تریدر سیلیکون          روش دوم: پلن های بدون ریسک

همچنین، توصیه می کنیم پیش از شروع، مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

بیت کوین در ایران چگونه است؟ سود و زیان دو برابری نسبت به جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *